Fitorja e Arsenalit ndaj rivalëve Tottenham Hotspur i ka bërë ata të arrijnë një sukses që as Arsene Wenger nuk mundi gjatë periudhës së tij në klub.Gunners vazhduan marshimin e tyre drejt titullit të parë të Ligës Premier që nga viti 2004 me një fitore 3-2 ndaj rivalëve lokal.

Arsenali arriti të mbajë të drejtat e mburrjes në Londrën Veriore dhe të arrijë një arritje që klubi nuk mund ta menaxhonte as nën drejtimin e trajnerit legjendar.Për herë të parë në 36 vjet, Arsenali ka arritur fitore të dyfishta në derbi, sipas Squawka.

Topçinjtë në atë kohë drejtoheshin nga George Graham dhe rezultati ishte një fitore identike 3-2 për mysafirët.Arsenali tani e ka zgjeruar diferencën e tyre në krye të tabelës, megjithatë, gara për titull është ende jashtë kontrollit të tyre pasi kampionët në fuqi, Manchester City, kanë një lojë në dorë.

Lojtarët e Artetas humbën nga City i Pep Guardiolas sezonin e kaluar dhe ata do të luten që të mos ndodhë më e njëjta gjë.Ata kanë vetëm tri ndeshje të mbetura, dy ndeshje në shtëpi kundër Bournemouth dhe Everton të cilët kanë pak për të luajtur, dhe një ndeshje të madhe në udhëtim te Manchester United.

City përballet me një udhëtim të vështirë edhe te Spurs, një lojë që mund të vendosë përfundimisht se ku do të përfundojë titulli. /Telegrafi/