Franko Burraj ka shkruar historinë duke u bërë i pari atlet shqiptar mashkull që kualifikohet në gjysmëfinalet e një kampionati botëror.

25-vjeçari po merr pjesë në Botërorin që po zhvillohet në Glasgou të Skocisë dhe arriti të kualifikohet për në gjysmëfinalet e 400-metrave me kohën 46.86 sekondat, 3 të qindat më pak se rekordi kombëtar që mbahet nga vetë ai.

Gara e gjysmëfinales do të zhvillohet po sot, në orën 22:10, me Burrajn që do të synojë finalen. Atleti shkodran duket i vendosur per ta çuar edhe me tej kete sukses te tij, ndonese gjerat tashme behen edhe me te veshtira.

Botërori i Gllazgout është fundi i garave dimërore për t’i lënë hapësirë garave verore duke shpresuar që Burraj të arrijë të shkojë në Lojërat Olimpike “Paris 2024”.