Klubi katalunas, Barcelona është duke e rritur një gjeneratë të re lojtarësh të talentuar, të cilat pas disa vitesh pritet ta thonë fjalën e fundit në futbollin evropian.

Në fund të ndeshjes kundër Athletic Bilbaos dhe pas eliminimit nga Kupa e Spanjës, Xavi Hernandez ka reflektuar për të ardhmen e skuadrës dhe të kësaj Barcelonë, e cila, siç e përsërit shpesh, është ende në një proces ndërtimi.

“Mendoj se ka një projekt shumë të mirë brezash në klub: Marc Guiu, Lamine Yamal, Fermin, Hector Fort, Cubarsi… sot është fillimi i diçkaje që mund të jetë e rëndësishme, pavarësisht nëse jam aty si trajner apo jo”, ka thënë Xavi në konferencën për shtyp.

Dhe ai ka të drejtë. Klubi e ka kthyer vëmendjen sërish te La Masia pas shumë vitesh në të cilat ishte disi e harruar. Dhe vitet e fundit janë shfaqur një sërë lojtarësh që do të jenë baza e Barcelonës të së ardhmes. Në ‘komitetet e vogla’, Xavi shkon pak më tej dhe parashikon një ekip që mund të fitojë Ligën e Kampionëve në të ardhmen.

Xavi ka jetuar përvojën si lojtar. Sepse Van Gaal i dha alternativën atij, ashtu si edhe Andres Iniestas dhe Carles Puyolit, futbollistët që ishin kyç në Barcelonën më të mirë në histori që do të fitonte gjithçka vite më vonë.

Holandezi ishte i pari që i futi dhe luajti me lojtarët e rinj, por shpërthimi i tij do të vinte vetëm vite më vonë me Frank Rijkaard dhe Pep Guardiolën në bankinë.

Formimi i figurave të së ardhmes

Në Barcelonë po shfaqet një brez lojtarësh të shkëlqyer që do të jenë baza e Barcelonës të së ardhmes. Një bazë që për më tepër nuk i ka kushtuar asnjë para klubit sepse pjesa dërrmuese janë futbollistë që janë stërvitur në La Masia, ndaj dhe i janë bashkuar skuadrës me kosto zero.

Vetëm Ronald Araujo dhe Pedri, të cilët mbërritën te Barcelona shumë të rinj, i kushtuan, por shumë pak duke marrë parasysh cilësinë e tyre dhe momentin në të cilin mbërritën.

Njëmbëdhjetë lojtar që ofrojnë garanci

Me këta lojtarë, mund të formohet një 11-shes me cilësi të jashtëzakonshme, në të cilën klubi do të duhet të shtojë lojtarë të nivelit të lartë që vijnë nga jashtë, por me bazë lojtarët e stërvitur në shtëpi.

Në portë, Inaki Pena ka treguar se është një portier i besueshëm. Është e vërtetë që ai konkurron te Barcelona me cilësinë e Marc-Andre Ter Stegenit, por mund të bëhet portieri i së ardhmes së Barcelonës.

Linja mbrojtëse do të formohej nga Hector Fort, Pau Cubarsi, Araujo dhe Alejandro Balde. Këta dy të fundit tashmë kanë treguar vitet e fundit me Xavin se janë dy futbollistë të një niveli shumë të lartë. Shumë skuadra evropiane janë interesuar për ta, gjë që tashmë është një provë e dukshme e vlerës së tyre.

Fort dhe Cubarsi, vetëm 17 vjeç, duhet ende të stërviten dhe të vendosen, por e ardhmja e tyre u premton shumë suksese.

Në mesfushë janë dy lojtarë që me gjithë rininë e tyre janë tashmë të afirmuar në Barcelonë dhe gjithashtu në kombëtare, si Pedri dhe Gavi. Ata janë tashmë një realitet dhe e ardhmja e Barcelonës do të bazohet në to. Dhe si element i tretë shfaqet Fermin Lopez, një futbollist që e ka pasur të vështirë të shpërthejë, por që po kalon një sezon të mrekullueshëm.

Referenca Lamine Yamal

Kryesimi shënohet nga Lamine Yamal. Ata thonë se ai është talenti më i madh që La Masia ka nxjerrë pas Messit dhe ata që e pretendojnë këtë nuk e kanë gabim.Duhet të shikoni vetëm dy ndeshjet e fundit. Dhe ai është vetëm 16 vjeç.

Bashkë me të, të gjithë besojnë se do të jetë edhe Ansu Fati, i cili do të ishte një figurë e shkëlqyer, por që dëmtimet i kanë bërë ndalje. Nëse ai rifiton formën e tij fizike, ai mund të jetë një lojtar shumë i rëndësishëm.
Dhe së fundi, Marc Guiu, një qendërsulmues i modës së vjetër që ka spikatur këtë sezon./Telegrafi/