Përfaqësuesja e Brazilit nuk ka arritur më shumë se një barazim 1-1 në udhëtim te Shtetet e Bashkuara të Amerikës në një miqësore të zhvilluar mëngjesin e sotëm (e enjte).

Brazili ka udhëtuar drejt SHBA-se për të zhvilluar një miqësore në ‘Camping World Stadium’ të Floridas, si përgatitje para nisjes së Copa America.

Pjesa e parë e ndeshjes ishte thuajse krejtësisht e barabartë me të dyja skuadrat që krijuan raste, rrezikuan disa herë dhe shënuan nga një gol.Goli i parë i ndeshjes erdhi në minutën e 17-të dhe ishte Rodrygo Goes, i cili shënoi për epërsinë 0-1 pas asistimit të Raphinhas.

Megjithatë, amerikanët barazuan shpejt me anë të Christian Pulisic (26’), i cili shënoi një supergol nga goditja e dënimit për barazimin 1-1.
Në pjesën e dytë u zhvilluar gjithashtu lojë e hapur me shumë raste të krijuara, por ishte Brazili skuadër që diktoi lojën dhe rrezikoi më shumë.

Megjithatë, portieri i vendasve Matt Turner ishte ai i cili ia mohoi golat Endrickut (67’), Rodrygos (74’) dhe Vinicius Junior (76’) dhe ndeshja përfundoi baras 1-1.

Ndryshe, Copa America fillon me 20 qershor dhe përfundon me 14 korrik. ShBA-të ndeshjen e parë e luajnë ndaj Bolivisë me 24 qershor, ndërsa Brazili me 25 qershor ndaj Kosta Rikës. /Telegrafi/