Botërori në Katar fillon pas 11 ditësh dhe një nga favoritët atje me siguri do të jenë brazilianët. Trajneri i tyre ka punën më të vështirë në përzgjedhje, prandaj la disa yje në shtëpi, sepse thjesht nuk ka vend për të gjithë.

Portierë: Alisson (Liverpool), Ederson (Manchester City) dhe Ëeverton (Palmeiras)

Mbrojtja: Daniel Alves (Pumas), Danilo (Juventus), Alex Sandro (Juventus), Alex Telles (Sevilla), Bremer (Juventus), Eder Militao (Real Madrid), Marquinhos (PSG) dhe Thiago Silva (Chelsea).

Mesfusha: Bruno Guimarães (Neëcastle), Casemiro (Manchester United), Fabinho (Liverpool) dhe Fred (Manchester United), Everton Ribeiro (Flamengo) dhe Lucas Paquetá (West Ham).

Sulmues: Antony (Manchester United), Gabriel Jesus (Arsenal), Gabriel Martinelli (Arsenal), Neymar (PSG), Pedro (Flamengo), Raphinha (Barcelona), Richarlison (Tottenham), Rodrygo (Real Madrid), Vinicius (Real Madrid)).

Por vërtet interesante është fakti se Brazili ka një ekip prej gati 300 milionë eurosh që nuk do të shkojë në Katar. Saktësisht 296 milionë euro është vlera e skuadrës që mbeti pa ftesën e Tites. Ata do të ishin padyshim favoritë të paktën për të kaluar në fazat e fundit të turneut.

Joao Paulo (Santos, 7 milionë euro) – Emerson Royal (Tottenham, 30 milionë euro), Gabriel Magalhaes (Arsenal, 40 milionë euro), Diego Carlos (Sevilla, 30 milionë euro), Renan Lodi (Nottingham Forest, 20 milionë euro) – Douglas Luiz (Aston Villa, 35 milionë euro), Joelinton (Neëcastle, 32 milionë euro), Danilo (Palmeiras, 25 milionë euro) – Firmino (Liverpool, 28 milionë euro), Tete (Lyon, 25 milionë euro), Gabriel Barbosa. (Flamengo, 24 milionë euro).