Agim Tafili nderohet nga vendlindja me titullin “Qytetar Nderi”

S'kishte si të ndodhte ndryshe. Nëse Shkodra e ka marrë pak shtruar çështjen e nderimit të kësaj figure të madhe, Berdica- vendlindja e tij, do ta bëntë më shpejt. Për rrjedhojë, këshilli i Komunës Berdicë në mbledhjen e tij të fundit, ka vendosur për t'i dhënë titullin e lartë "Qytetar Nderi" Agim Tafilit (pas vdekjes). Pikërisht për kontributin e tij të madh në sport, për lartësimin e emrit të Berdicës dhe për shumë merita të tjera. Ceremonia për dhënien e këtij titulli është zhvilluar ditën e djeshme në ambjentet e komunës. Kanë qenë të pranishëm në këtë ceremoni përveç drejtuesve të Komunës, edhe drejtuesit e lartë të Federatës Shqiptare të Çiklizmit, ish-kolegë të Tafilit, familjarë miq e të ftuar të tjerë.

FOTO- LAJM/ Llesh Malota e Ndue Lekaj, dy ish- arbitrat e njohur lezhjanë

Lezha ne vite ka nxjerre arbitra shume te mire dhe nese sot Eldorian Hamiti mban edhe stemen e FIFA-s, kjo eshte nuk eshte rastesi. Kolegjiumi i ketij qyteti edhe me perpara ka nxjerre arbitra te mire te cilet kane...

Sot 61 vjetori ‘i munguar’ i legjendës Agim Tafili…

19 maj 1960- 19 maj 2021, sot mbushen 61 vjet nga dita e lindjes së njërit prej emrave më të mëdhenj të çiklizmit shkodran dhe atij shqiptar, Agim Tafilit. Për fat të keq, prej më tepër se nentë vitesh këtë...

PERSONAZH/ Agim Medja, trajneri dhe drejtuesi që la gjurmë në historinë e Vllaznisë

Historia e klubit Vllaznia ka patur brenda saj jo vetëm futbollistët dhe trajnerët e ekipit të parë, por një kontribut të madh në vite kanë dhënë për këtë klub dhe ngjyrat kuqeblu edhe trajnerët e moshave, zyrtarët dhe njerëzit...

PËR TË MOS U HUMBUR/ Artan Vukatana ‘shpërthen’ në lot: Vllaznia është në lëkurën...

Në historinë e gjimnastikës shkodrane dhe asaj shqiptare, Artan Vukatana zë një vend të rëndësishëm. Gjate viteve 1985-1989 vlen theksohet perfaqesimi i gjimnastit Artan Vukatana ne aktivitetet nderkombetare si pjestar i ekipit kombetar duke zene vend nderi ne takimin...

Një foto sa një mijë fjalë/ Paulin Ndoja e Rauf Çanga, dy emra të...

vllaznia e viteve '60-'70 ka qenë ndër më të suksesshmet, ndër më të bukurat dhe që ka lënë gjurmë në futbollin shqiptar. Pjestarë të saj kanë qenë emra të cilët janë gdhendur në memorien e të gjithë sportdashësve. Në foton...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e ish- basketbollistes së talentuar tê Vllaznisë Lumnije Syka

Kur flasim për basketbollin e femrave në Shkodër, në shumicën e rasteve e gjithë vëmendja përqendrohet tek një grup vajzash të talentuara të viteve ’70-’80 të cilat lanë gjurmë me atë çfarë dhanë në pallatet e sportit të gjithë...

Sot një ditë e veçantë për ish- futbollistin e Vllaznisë Uliks Kotrri

Në historinë e futbollit shkodran kanë lënë gjurmë jo pak emra të shquar të cilët më pas kanë kontribuar edhe me skuadra të ndryshme të huaja dhe njëri ndër to është edhe Uliks Kotrri. Po ndalemi sot tek ky...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e Ferdinand Jakut, njeriut që shkroi historinê e futbollit të femrave...

Shumekush e ka njohur vetem permes fushes se mjekesise qe eshte edhe profesioni i tij. Por prej vitit 2005, te gjithe tashme e njohin edhe permes futbollit. E kemi fjalen per Ferdinand Jakun, njeriun qe krijoi te parin ekip...

ALMANAK/ Sot 80 vjetori i lindjes së Hajrullah Lekajt, momenti më i mirë për...

Kemi dëgjuar, lexuar e shkruar shumë për disa nga Vllazninë e viteve '70, por ndoshta i kemi kushtuar më shumë rëndësi sesa duhet vetëm 4-5 emrave. Një kontribut në sukseset e atyre viteve kanë dhënë edhe futbollistë të tjerë,...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI