Sytki Tafili sot ka ditëlindjen. Gëzuar kampion!

0
Njëri nga emrat më të mëdhenj të çiklizmit shkodran por edhe atij shqiptar, pikërisht Sytki Tafili sot ka ditëlindjen. Ai do të festojë 57 vjetorin e lindjes. Ai ka lindur në Berdicë të Shkodrës më 15 prill 1963 dhe ndjehet...

ALMANAK/ Sot 80 vjetori i lindjes së Asllan Gjyrezit, kampionit të parë të Vllaznisë...

0
Nga Gjergj KOLA Vllaznia e basketbollit të meshkujve ka patur jo pak suksese në historinë e saj. Historia e suksese të këtij ekipi ka nisur në sezonin 1966-67 kur u fitua titulli i parë kampion dhe sot do të ndalemi...

ALMANAK/ Sot, ditëlindja e ish- basketbollistit të Vllaznisë Avenir Kalaja

0
Kur flet për basketbollin në Shkodër kurrsesi nuk mund të lësh pa përmendur edhe një nga "qendrat" më të mira, Avenir Kalaja. Ai ka spikatur me shumë sukses në rradhët e Partizanit, Vllaznisë, por edhe kombëtares shqiptare duke shkruar...

Vladimir Grillo, një ikonë e gazetarisë sportive

0
Është një nga komentatorët më të vjetër televizivë. Një jetë në ekran. Ai ka mbërthyer në pasqyrën e xhamtë miliona e miliona shikues. Me 38 vjet eksperiencë në ekranin e TVSH-së dhe Telesportit ai është kthyer në një ikonë...

IN MEMORIAM/ LIMAN KULLA, MODELI I SPORTISTIT DHE TRAJNERIT

0
Sa here qe kemi biseduar per sportin e boksit me Limanin, i kam hapur dhe nje paranteze, duke i kujtuar sportin e mundjes. E priste me shume kenaqesi biseden ne fjale pa fshehur dhe emocione qe i sillnin ne...

Medin Zhega, legjenda, që vazhdon “betejën” me jetën

0

 

NGA MEJDAN ZHIVANI

Një shkrim, një kronikë televizive apo radiofonike, një faqe gazete apo edhe një gazetë e tërë, për një moment, sikur të vihet nëdispozicion të një kampioni si Medin Zhega,është fare pak. Është fare, aq më tepër, për një kampion si ai, për një figurë të tillë, i cili prej disa muajsh vazhdon “betejën” me mbijetesën. Kollosi i fushave të blerta, “luani” dhe “tmerri” i kundërshtarëve në fushën e futbollit kombëtar dhe atë ndërkombëtar, por njeriu universal përtej saj, ai që nuk njohu asnjëherë humbje, por vetëm dinjitet, profesionalizëm, suksese, trofe dhe tituj nga më të ndryshmit,  ai që për më shumë se 18 vjet si futbollist, por edhe për shumë vite si trajner, u kthye në idhull të të gjithë shqiptarëve, prej muajsh, rënkon i shtrirë në shtrat, nga një sëmundje aksidentale dhe e papritur.

Nderohen nga FSHA-ja atletët Arben Mlloja dhe Gëzim Dimnaku

0

Ditën e djeshme në Shkodër është organizuar një aktivitet shumë i bukur nga Federata Shqiptare e Atletikës dhe Klubi Shumësportësh Vllaznia. E emërtuar "Dita e Kërcimeve", ajo është shoqëruar edhe me dekorimin e dy figurave të shquara të atletikës shkodrane në vite, Arben Mllojës në garën e kërcimit së gjati dhe Gëzim Dimnakun për trehapëshin. Ata kanë marrë titullin "Nderi i Federatës" me motivacionin: "Në shenjë mirënjohje dhe falenderimi për kontributin e shquar në sportin e atletikës, rekordmen dhe kampion në vite, në aktivitetet kombëtare dhe ndërkombëtare". Ky ka qenë një vlerësim për këta dy figura të njohura.

Gëzuar përvjetorin e lindjes legjenda e golit- Vioresin Sinani!

0
Kur flasim per futboll dhe per gola, natyrisht qe nuk ka sesi te mos na shkoje menjehere mendja tek nje emer: Vioresin Sinani, golashenuesi me i mire ne gjithe historine e kampionateve shqiptare. Autori i 208 golave, vetem ne kampionatin...

Gjysmëshekulli sot për kampionin Sokol Shepeteja

0
Dita e sotme do të jetë e veçantë për një ish- sportist e kampion të atletikës shkodrane dhe asaj shqiptare Sokol Shepeteja. Ai feston 50 vjetorin e lindjes dhe padyshim që ky është një moment i lumtur për të....

Agustin Mhilli, mundësi 5 herë kampion i Vllaznisë së artë të viteve ’80

0
Vllaznia e viteve '80 në mundjen e lirë ka qenë një ndër ekipe model, një nga ato ekipe që jo vetëm fitonte gjithçka por ishte i veçantë edhe për nga harmonia që ekzistonte brenda tij. Pjesë e atij ekipi kanë...