Historike / Briken Calja shpallet Kampion Bote në peshëngritje, Erkand Qerimaj i katërti

Briken Calja ka arritur sot një rezultat historik teksa është shpallur kampion bote ne peshëngritje deri në peshën 73 kilogram. Calja garonte bashkë me Erkand Qerimajn në këtë peshë dhe të dy janë qene në garë për të...

Kërkon historinë në peshën e re 73 kg, Erkand Qerimaj sot në pedanën e...

Dita e sotme do të jetë shumë e rëndësishme për Shqipërinë në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes që po mbahet në Uzbekistan, pasi radhën për të garuar do ta kenë dy “big”-ët e Kombëtares, siç janë Erkand Qerimaj dhe Briken...

Rrëfimi i veçantë i Pirro Dhimës: Si e braktisa Shqipërinë me taksi, grekët më...

Pirro Dhima mbushi 50 vjeç më 13 tetor dhe media greke i ka kushtuar një hapësirë të konsiderueshme datëlindjes jubilare të himarjotit. Në një rrëfim për të përditshmen “gazzetta.gr” shtangisti ka rrëfyer se si ka ikur nga Tirana me...

Peshëngritësi shkodran Saimir Lagja pjesmarrës në një turne në Bosnjë

Peshengritesi i talentuar shkodran Saimir Lagja pas pak ditesh do te marre pjese ne nje aktivitet nderkombetar qe zhvillohet ne Bosnje- Hercegovine. Ky aktivitet do te zhvillohet me date 15 tetor dhe sportisti i Vllaznise synon te futet ne zonen...

Vllaznia drejt rikthimit të traditës në peshëngritje. Nxjerr dy kampionë me 17 vjeçarët

Tradita e peshengritjes ne Shkoder duket se po rikthehet gradualisht. Pas shume problemeve qe ka kaluar ekipi i Vllaznise dhe qe ne fakt vazhdon t'i kaloje sepse ende nuk ka nje palester ashtu si duhet, disa sportiste te talentuar,...

Skandal në peshëngritjen shqiptare, shkodrani Lagjia e dy të tjerë nuk shkojnë në Europian

Peshengritesi shkodran Saimir Lagjia nuk do te marre pjese ne kampionatin europian qe do te zhvillohet pas pak ditesh ne Poloni. E gjitha kjo si rrjedhoje e neglizhences se drejtuesve te Federates tone. Kombëtarja shqiptare e peshëngritjes për moshat U-15...

Gazetari i njohur revoltohet me KOKSH-shin: Ju nuk e doni Shqipërinë, turp!

Briken Çalja garoi ditën e djeshme në Lojërat Olimpike të Tokyo 2020 në disiplinën e peshëngritjes deri në peshën 73 kg. Peshëngritësi kuqezi shkruajti historinë në kryeqytetin japonez, pasi me 341 kilogramët e ngritur në dygarësh arriti që të...

Flet trajneri i Caljes, Toska: Brikeni hero, ja si e kapte podiumin

Siç dihet, Briken Calja ka dalë nga fshati i kampionëve, Shtërmeni, aty ku në moshë 11- vjeçare nisi peshëngritjen nën drejtimin e trajnerit Leonard Toska, me të cilin punoi për shumë vite. Ndërkohë, vitet e fundit Calja u bashkua...

‘Shpërthen’ trajneri i Shtërmenit: Turp për shtetin që Fidel Ylli dhe Elez Gjoza bëhen...

Një kilogram e ndau nga medalja në Lojërat Olimpike të Tokios, por Briken Calja shkruajti historinë në kryeqytetin japonez, pasi me 341 kilogramët e ngritur në dygarësh arriti që të vendos rekord kombëtar. Megjithatë vendi i katërt në Olimpiadë nuk...

Çudira shqiptare/ Briken Çalja pa trajner në Tokio, vendin e kishte zënë presidenti i...

Për të marrë medalje në Olimpiadë nuk mjafton vetëm të kesh sportistë të zotë, por duhet të funksionojnë të gjitha hallkat. Mirëpo mjafton të shohësh se çfarë ndodhi sot me Briken Çaljen për të kuptuar se ne, Shqipëria pra,...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI