Isa Bala i jep Shqipërisë pikët për vendin e katërt në Europian

Peshëngritësi shkodran Isa Bala i ka dhënë pikët e duhura kombëtares shqiptare të peshëngritjes në mënyrë që ajo të renditej në vendin e katërt në renditje, në Kampionatin Europian që përfundoi ditën e djeshme në Tiranë. Bala ka qenë i fundit nga sportistët tanë që është ngjitur në pedanë duke konkurruar në peshën super të rëndë, +105 kg. Ai ka arritur të ngrejë 170 kg në shkëputje dhe 195 në shtytje. Me 365 kg në dygarësh, sportisti i Vllaznisë është renditur i dyti në baterinë B por ajo çka është më e rëndësishmja është se i ka dhënë pikët e duhura kombëtares shqiptare për të zënë vendin e katërt në renditjen ekipore.

Peshëngritësi shkodran Erkand Qerimaj shpallet kampion Europe

Me rezultatin 150 kg në shkëputje, Erkand Qerimaj i trazoi jo pak ujërat në baterinë A, duke i vendosur në presion rivalët, e këtë e pranon edhe vetë shkodrani pas marrjes së medaljes së artë, teksa në një prononcim...

Tuzi: Qerimaj do sigurojë një vend për në Olimpiadë

Me 5-13 nentor ne Paris te Frances zhvillohet kampionati Botetor i peshengritjes dhe ne kete aktivitet shume te rendesishem te shtanges merr pjese natyrshem edhe ekipi perfaqesues shqiptar. Ne rradhet e tij natyrisht qe nuk mund te mungonte nje nga sportistet me te mire te vendit, pikerisht shkodrani Erkand Qerimaj. Forma e ketij sportisti duket e mire dhe objektivi i tij eshte shume i rendesishem: zenia e nje vend qe siguron te drejten e pjesmarrjes ne Lojerat Olimpike te vitit te ardhshem qe zhvillon ne Londer.

Saimir Lagja, kampioni i ardhshëm i peshëngritjes shkodrane

Sporti i peshëngritjes në vite ka rregjistruar emra kampionësh shkodranë. Sigurisht që "qershia mbi tortë" në mes tyre është Erkand Qerimaj që ka arritur deri tek titulli- KAMPION EUROPE.Natyrshëm që pyetja e cila lind është nëse do të kemi pasues të tij apo jo? Emrat që po spikasin sigurisht që janë ato të Xhulio Prronit dhe Emanuel Lushit por për të shkuar më poshtë, tek ata me moshë më të vogël, "zbulojmë" një tjetër emër kampioni të ardhshëm. Ai është Saimir Lagja.

Më 18 mars, Kupa e Shqipërisë për të rritur në Durrës

Peshëngritja shqiptare është gati për veprimtarinë e saj të parë kombëtare, ndërsa më 18 mars në Durrës, në Pallatin e Sportit “Asllan Rusi”, do të zhvillohet Kupa e Shqipërisë. Sipas shkresës që presidenti i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Elez Gjoza, u ka dërguar klubeve sportive dhe drejtuesve të tyre, më 18 mars, në ora 09:00, do të bëhet mbledhja teknike e më pas do të vijohet me garat.

Trajneri Tuzi: Lushi e Prroni kandidatë për kombëtaren në Botëror

Forma e mirë e treguar në garat e Kupës së Shqipërisë dhe një formë e tillë edhe në kampionatin kombëtar të muajit shtator, do të thotë që përveç të mirënjohurit Erkand Qerimaj, pjesë e kombëtares shqiptare të peshëngritjes që do të marrë pjesë në kampionatin botëror, pritet të jenë edhe dy sportistë të tjerë të Vllaznisë, pikërisht Emanuel Lushi dhe Xhulio Prroni. Lajmi bëhet I ditur nga trajneri I tyre Muhamet Tuzi në një intervistë të dhënë paradreken e sotme për gazetën shkodrasport.com gjatë një seance të zakonshme stërvitore të këtyre sportive:

Kampioni Calja apel shtetit: Respektoni rregulloren e Federatës Botërore, më paguani për medaljet!

Dy muaj më parë, Briken Calja regjistroi një tjetër rezultat për peshëngritjen shqiptare, duke i dhuruar Shqipërisë 1 medalje ari dhe 2 argjendi në Kampionatin Europian të Peshëngritjes, që u zhvillua në Gjeorgji. Calja, i cili garoi në kategorinë e...

Petrit Hoxha tërhiqet nga gara për postin e presidentit të peshëngritjes

Vetëm pak ditë pasi hodhi kandidaturën e tij për postin e presidentit të Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Petrit Hoxha sot ka zyrtarizuar tërheqjen nga kjo garë. Këtë gjë ai e ka bërë të ditur përmes një statusi në faqen...

Ranglista botërore, Erkand Qerimaj i gjashti në Botë për vitin 2017

Ditën e sotme është publikuar nga Federata Botërore e peshëngritjes ranglista përfundimtare e vitit 2017 për secilën peshë, si për meshkuj ashtu edhe për femra. Tek e para, pikërisht ajo e peshës 77 kg ku kanë konkurruar dy emrat...

Peshëngritja duhet të rikthehet në qetësinë e saj

Opinion nga Petrit Hoxha


Ditet e fundit sporti i peshengritjes, dikur krenaria e sortit shqiptar, po perpelitet si mos me keq. Mediat kane mprehur veshet,syte dhe s'kana ngurruar te sensibilizojne cdo gje qe per to po ndodh! Çfare po ndodh dhe me "FISNIKERINE" e ketij sporti?

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI