Zgjidhet kryesia e re e Federatës së Peshëngritjes. Pas shumë vitesh, asnjë shkodran nuk...

Asambleja e jashëtzakonshme e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes zhvilluar në kryeqytet ka zbuluar 6 anëtarët e rinj të kryesisë. Në fund të një votimi të fshehtë, ku në garë për 6 vende ishin 13 kandidatë, fitues kanë dalë: Anxhelo...

Më 18 mars, Kupa e Shqipërisë për të rritur në Durrës

Peshëngritja shqiptare është gati për veprimtarinë e saj të parë kombëtare, ndërsa më 18 mars në Durrës, në Pallatin e Sportit “Asllan Rusi”, do të zhvillohet Kupa e Shqipërisë. Sipas shkresës që presidenti i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Elez Gjoza, u ka dërguar klubeve sportive dhe drejtuesve të tyre, më 18 mars, në ora 09:00, do të bëhet mbledhja teknike e më pas do të vijohet me garat.

Tuzi: Vllaznia do jetë kampione për të tretën herë rradhazi

Ekipi i Vllaznisë në peshëngritje do të kërkojë të mbrojë titullin kampion sërish.Në vitin 2010 dhe 2011, ky ekip është shpallur kampion i Shqipërisë për të rritur. Të njëjtën objektiv ky ekip ka edhe për vitin 2012. Kampionati i këtij viti zhvillohet në datat 3-4 mars në qytetin e Durrësit dhe njëri nga trajnerët e Vllaznisë, pikërisht Muhamet Tuzi, është optimist për suksesin e rradhës. Ai e ka shprehur këtë gjë edhe për gazetën online www.shkodrasport.com kur ka thënë: "Objektivat tona janë të qarta dhe besoj shumë tek suksesi edhe në këtë kampionat. Këtë besim e kam nisur nga stërvitja që është bërë dhe kontigjenti i sportistëve që kemi në dispozicion. Gjatë kësaj periudhe është punuar mirë dhe kjo punë shpresojmë të shpërblehet me vendin e parë në kampionatin e rradhës".

Katër peshëngritës shkodranë nderohen nga Federata

Asim Belinova, Nikolin Qyrsaqi, Gjovalin Çuni e Shemsi Bala janë nderuar dje nga Federata Shqiptare e Peshëngritje me titullin "Nderi i Federatës". Ceremonia është zhvvilluar dje në ambjentet e hotel "Tirana Internacional" ku përveç katër shkodranë janë nderuar nga drejtuesit e kësaj federate edhe shtatë ish-peshëngritësa të tjerë nga mbarë vendi. Megjithatë shumica ka qenë nga Shkodra, si për të thënë se ky qytet nxjerr vetëm kampiona dhe rekordmena.

Erkand Qerimaj: Kam ende për të dhënë, synoj të tjera medalje e suksese në...

Një nga peshëngritësit më të mirë në historinë e Vllaznisë por edhe të vendit tonë Erkand Qerimaj në një lidhje telefonike në emisionin "Sport Arena" në TV Rozafa ka folur edhe për ndërprerjen e të gjitha aktiviteteve dhe shtyrjen...

ERKAND QERIMAJ SHPALLET KAMPION I SHQIPËRISË

Erkand Qerimaj është shpallur kampion i Shqipërinë në garat e kampionatit kombëtar të zhvilluar dje në Tiranë por jo vetëm kaq. Rezultatet e arritura si në stilin e shkëputjes ashtu edhe në atë të shtytjes kanë qenë të mira, çka treguan se kampioni I Europës në fuqi, e ka lënë pas dëmtimin që ka patur dhe tashmë po bëhet gati për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror që do të zhvillohet në muajin nëntor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Briken Calja i pafat, i ikën medalja për vetëm 100 gramë

Peshëngritësi shqiptar, Briken Calja, ka humbur medaljen në peshëngritje, për vetëm 100 gramë më shumë peshë trupore se rivali i tij, në Europianin e Shtangës që mbahet në Moskë në Rusi. Me 152 kg, Briken Calja u pozicionua në vendin...

Historiku i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes

Federata Shqiptare e Peshëngritjes (FSHP) është një e organizatë e përhershme jo-fitimprurëse.Peshëngritja ishte një nga sportet e para të përfshira në Lojërat Olimpike Moderne 1896. FSHP u themelua në vitin 1949, dhe është një nga më të vjetrat prej Federatave Kombëtare Sportive. FSHP është e vetmja Federatë që organizon gara për peshëngritje.

Erkand Qerimaj: Në Europian dua medalje dhe kualifikimin për në Tokio

Pandemia globale e Koronavirusit, si në të gjitha fushat, ka lënë pasoja edhe në sistemin sportiv botëror, teksa aktivitete të ndryshme janë shtyrë apo anuluar. E prekur nga kjo situatë është edhe peshëngritja shqiptare, e cila është disiplina sportive...

Esat Ademi, gati të heqë dorë si president i peshëngritjes

Shkodrani Esat Ademi mund të mos jetë më në krye të peshëngritjes shqiptare. Vendimi është thuajse zyrtar dhe bëhet i ditur nga njerëz pranë presidentit aktual të Federatës Shqiptare të Peshëngritjes. Më 16 nëntor do të zhvillohet Asambleja Zgjedhore e kësaj federate. Klubet anëtare të saj, kanë bërë edhe propozimet përkatëse deri tani për postin e presidentit dhe kandidaturat duket se do jenë dy: shkodrani Esat Ademi dhe biznesmeni tiranas Theovori Masllavica. Por në fakt, Ademi pritet të tërhiqet nga kjo garë edhe sepse duket i lodhur nga problemet e shfaqura së fundi tek ky sport dhe që kanë të bëjnë kryesisht me problemet e dopingut.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR