Foto që flasin vetë, sakrificat e një kampioni- Erkand Qerimaj

0
Gjatë intervistës ekskluzive për Konica.al të peshëngritësit Erkand Qerimaj, ai rrëfen edhe fillimin e vështirë, stërvitjen në vitet 1997 e 1998, me lagështirës dhe kushteve skandaloze në palestër në qytetin e Shkodrës. Mjafton të shohim fotot për të kuptuar sakrificat...

Petrit Hoxha: Të largohet Elez Gjoza dhe peshëngritja të riformohet

0
Trajneri i peshëngritjes, Petrit Hoxha në një intervistë për “Shekulli” shprehet se skandali i dopingut që ka mbërthyer këtë sport prej vitesh, duhet të sjellë largimin e presidentit Elez Gjoza dhe riformimin e saj nga e para. Sa i...

Ikën edhe një tjetër KAMPION nga Vllaznia. Erkand Qerimaj kalon tek Tirana

0
Pas Kampionit të Europës në atletikë Izmir Smajlaj, një tjetër sportist cilësor I ka dhënë lamtumirën klubit Vllaznia. Këtë herë bëhet fjalë për një tjetër kampion, atë të peshëngritjes Erkand Qerimaj. Njeriu që po ashtu ka provuar të renditet I...

Isa Bala i jep Shqipërisë pikët për vendin e katërt në Europian

0

Peshëngritësi shkodran Isa Bala i ka dhënë pikët e duhura kombëtares shqiptare të peshëngritjes në mënyrë që ajo të renditej në vendin e katërt në renditje, në Kampionatin Europian që përfundoi ditën e djeshme në Tiranë. Bala ka qenë i fundit nga sportistët tanë që është ngjitur në pedanë duke konkurruar në peshën super të rëndë, +105 kg. Ai ka arritur të ngrejë 170 kg në shkëputje dhe 195 në shtytje. Me 365 kg në dygarësh, sportisti i Vllaznisë është renditur i dyti në baterinë B por ajo çka është më e rëndësishmja është se i ka dhënë pikët e duhura kombëtares shqiptare për të zënë vendin e katërt në renditjen ekipore.

Erkand Qerimaj shpallet Kampion Europe në Turqi

0

Peshëngritësi i talentuar shkodran Erkand Qerimaj është shpallur sonte kampion Europe në kampionatin Europian që është duke u zhvilluar në Turqi. Ai ka arritur t'i sfidojë të gjithë rivalët e tij duke treguar një performancë të shkëlqyer. Ka arritur të jetë i suksesshëm në stilin e shkëputjes teksa i ka realizuar të tri ngritjet me 153, 156 dhe 158 kg dhe me 1 kg më pak se rumuni Razvan Martin është renditur i dyti në këtë stil duke merituar medaljen e argjendtë. Por shpërthimi i Erkandit ka ardhur në stilin e shtytjes. Ai ka realizuar me sukses provën e parë me 187 kh duke siguruar zonën e medaljeve dhe me 190 kg në provën tjetër, ka arritur t'i sfidojë të gjithë në këtë peshë duke zënë vendin e parë dhe duke marrë medaljen e artë.

Tuzi: Qerimaj do sigurojë një vend për në Olimpiadë

0

Me 5-13 nentor ne Paris te Frances zhvillohet kampionati Botetor i peshengritjes dhe ne kete aktivitet shume te rendesishem te shtanges merr pjese natyrshem edhe ekipi perfaqesues shqiptar. Ne rradhet e tij natyrisht qe nuk mund te mungonte nje nga sportistet me te mire te vendit, pikerisht shkodrani Erkand Qerimaj. Forma e ketij sportisti duket e mire dhe objektivi i tij eshte shume i rendesishem: zenia e nje vend qe siguron te drejten e pjesmarrjes ne Lojerat Olimpike te vitit te ardhshem qe zhvillon ne Londer.

Erkand Qerimaj renditet i treti në Europianin e Kroacisë

0

Peshëngritësi i talentuar shkodran Erkand Qerimaj sërish lë gjurmë në Europë. Në Kampionatin e rradhës që po zhvillohet në Split të Kroacisë, ai ka arritur të marrë dy medalje, një të argjendtë dhe një të bronztë duke qenë kësisoj sportisti më i mirë i kombëtares tonë në këtë eveniment shumë të rëndësishëm. Gara ka qenë shumë e bukur. Qerimaj e nis mirë në stilin e shkëputjes duke ngritur 155 kg që në provën e parë por dështon në dy të tjerat e kjo i kushtëzon renditjennë vendin e gjashtë në këtë stil.

Gazetari i njohur revoltohet me KOKSH-shin: Ju nuk e doni Shqipërinë, turp!

0
Briken Çalja garoi ditën e djeshme në Lojërat Olimpike të Tokyo 2020 në disiplinën e peshëngritjes deri në peshën 73 kg. Peshëngritësi kuqezi shkruajti historinë në kryeqytetin japonez, pasi me 341 kilogramët e ngritur në dygarësh arriti që të...

Drejtuesit e Federatës po e shkatërrojnë peshëngritjen

0

Opinion nga Muhamet TUZI


E ndjej të nevojshme edhe unë si pjestar i familjes së madhe të peshëngritjes të përfshihem në debatin e krijuar së fundmi me Federatën e Peshëngritjes. Jam trajner i ekipit të peshëngritjes të klubit Vllaznia që nga viti 1998.

Romela Begaj akuza të forta shtetit shqiptar: Është fatkeqësi që kam lindur në një...

0
Romela Begaj është një nga peshëngritëset më të sukseshme shqiptare. Vitin e kaluar ajo u dënua për herë dytë nga Federata Botërore e peshëngritjes me 8 vite për shkak të substancës ‘Stanozolo’. Aktualisht Romela jeton në Kanada e në...