Faruk Kalleshi në krah të Qerimaj, akuza Elez Gjozës

0

Pas akuzave të shtangistit shkodran Erkand Qerimaj në adresë të presidentit të Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, një tjetër ikonë e këtij sporti ka dalë sot kundër Elez Gjozës. Ai është Faruk Kalleshi, ish-sportist e trajner, që në një deklaratë për mediat shprehet se akuzat e Qerimaj janë të vërteta, duke kërkuar nga shteti shqiptar që të kontrollojë abuzimet financiare të bëra në FSHP. “Federata asnjëherë nuk mendon për peshëngritësit, por mendon vetëm se si t’i zhvasë ata.

Mjeshtri Asim Belinova: Saimir Lagja do të jetë pasardhësi i Erkand Qerimajt me medaljet...

0
Para viteve '90 emrat më të spikatur të peshëngritjes shkodrane padyshim kanë qenë ato të Asim Belinovës, Faruk Kalleshit, Shtjefen Thaçit etj. Më pas erdhën emra si Dedë Dekaj, Genc Barkiçi e kështu me rradhë, ndërkohë që rezultatet më...

Skandal në peshëngritje, burokracitë pengojnë që Kampioni i Europës të marrë shpërblimin në kohë

0
Peshëngritja shqiptare nuk po gjen qetësi. Pas përplasjes midis Erkand Qerimajt dhe trajnerit Zef Kovaçi, tani një tjetër shqetësim ka mbërthyer shtangën dhe komunitetin e saj. Edhe pse ligji detyron institucionet të operojnë brenda afateve për dhënien e shpërblimit...

Palestra e re e shtangës gati, Qerimaj falenderon kryeministrin

0
Palestra e re e sportit të peshëngritjes pranë Tirana Olimpik Park është gati, ajo që do të jetë shtëpia e re e shtangës shqiptare, ku do të stërviten kampionët kuqezinj. Ai që ka publikuar fotot e para të palestrës...

Erkand Qerimaj në një rrëfim ekskluziv pas shpalljes Kampion i 3 Medaljeve të Arta

0
Fenomenal, i tillë është cilësuar ditën e djeshme Erkand Qerimaj, pas shpalljes kampion i 3 Medaljeve të Arta në Kupën Mesdhetare të Peshëngritjes, zhvilluar në San Marino. Shkodrani “kokëfortë”, i cili nuk di të dorëzohet kurrë arriti të dominonte disiplinën...

Erkand Qerimaj: Do t’u kthehemi sërish medaljeve

0
Peshëngritësi shkodran flet pas marrjes së medaljes së bronztë të Botërorit, synon Evropianin e Gjeorgjisë. Medalja e bronztë e fituar para 13 muajsh në Botërorin e Ahaneimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, më në fund është varur në qafën...

Tronditet peshëngritja shqiptare, shtangisti i njohur rezulton me doping

0
Sikur mos të mjaftojë momenti i vështirë në aspektin e rezultateve, me Shqipërinë që nuk ka aktualisht asnjë peshëngritës brenda normës olimpike për “Paris 2024”, shtanga kuqezi vijon të njolloset nga skandalet e dopingut. Sipas “Panorama Sport”, në njoftimin e...

Historike / Briken Calja shpallet Kampion Bote në peshëngritje, Erkand Qerimaj i katërti

0
Briken Calja ka arritur sot një rezultat historik teksa është shpallur kampion bote ne peshëngritje deri në peshën 73 kilogram. Calja garonte bashkë me Erkand Qerimajn në këtë peshë dhe të dy janë qene në garë për të...

PERSONAZHI I VITIT/ Sajmir Lagja: Ishte diçka emocionuese marrja e çmimit nga ‘Shkodra Sport’

0
Peshëngritësi shkodran Sajmir Lagja konsiderohet e ardhmja e këtij sporti jo vetëm në Shkodër, por edhe në Shqipëri. Një gjë e tillë është deklaruar mbrëmë edhe nga Mjeshtri i Madh i Peshëngritjes, Asim Belinova, në ceremoninë e organizuar nga...

Kampionati më 16 tetor. Vllaznia ka pretendimet e veta

0

Federata Shqiptare e Peshëngritjes ka caktuar datën 16 tetor për zhvillimin e kampionatit kombëtar të të rriturve. Vendimi është bërë publik nga sekretari i saj Agron Haxhihyseni ndërkohë që ekipi i Vllaznisë ka kohë që ka nisur përgatitjet për këtë kampionat.Shqetësimi kryesor për të ka qenë padyshim mungesa e palestrës për shkak të prishjes së asaj ekzistuese nga rikonstruksioni i stadiumit “Loro Boriçi” dhe për këtë arsye sportistët dhe trajnerët janë detyruar të degdisen sa në njërin vend në tjetrin për t’u stërvitur. Kuptohet që ekipi i Vllaznisë do të ketë pretendimet e tij për titullim kampion jo vetëm me disa sportistë në peshat respektive por edhe si ekip.