Newcastle United përballet me vështirësi serioze financiare që mund t’i detyrojnë ata të marrin vendime të rëndësishme në tregun e ardhshëm të transferimeve.Me të gjithë sytë te sulmuesi i tyre i ri, Alexander Isak, Magpies janë në udhëkryq për të shitur lojtarin e tyre më të vlefshëm për të balancuar financat e tyre.

Sulmuesi 24-vjeçar suedez ka shkëlqyer në Ligën Premier këtë sezon, duke u bërë një nga golashënuesit më të mirë të kampionatit. Aftësia e tij për të gjetur rrjetën dhe aftësia e tij për të çekuilibruar mbrojtjen kundërshtare e kanë bërë atë një objektiv të lakmuar për disa klube elitare evropiane.

Arsenali dhe Tottenham Hotspurs janë shfaqur si kërkuesit kryesorë të Isak, me raportime që sugjerojnë se të dy klubet do të ishin të gatshëm të plotësonin kërkesat e larta financiare të Newcastle.

‘Mashkat’ kanë vendosur një çmim fillestar prej 100 milionë euro për sulmuesin, shifër kjo që pasqyron si talentin e tij, ashtu edhe nevojën financiare të klubit.

Gatishmëria e Newcastle për të dëgjuar ofertat ka gjeneruar interes të madh për Isak, e ardhmja e të cilit duket të jetë larg nga St. James’ Park. Ndërkohë, tifozët e Newcastle janë të shqetësuar për humbjen e një prej yjeve të tyre më të mëdhenj, megjithëse e kuptojnë nevojën urgjente për të gjeneruar të ardhura për të siguruar stabilitetin afatgjatë të klubit. /Telegrafi/