Pas derbit të kryeqytetit, tifozët e futbollit kanë mundësinë që këtë javë të shijojnë klasiken e futbollit shqiptar, në “Loro Boriçi” të shtunën luhet Vllaznia-Tirana. Ambienti në Shkodër vijon të besojë ende te titulli, në shifra duket shumë e vështirë, por kjo sfidë është shansi i fundit, një ndeshje ku vlejnë vetëm tri pikët.

Jo vetëm gara për titulli, akoma më e fortë është gara për të siguruar një vend në Evropë por dhe për të mbijetuar në elitë. Shpëtim Duro, tekniku i mirënjohur kryeqytetas, i ftuar në “News24”, në emisionin “Sport News” të moderuar nga Enxhi Biba, analizoi situatën e klubeve, foli për Tiranën, transfertën e tyre në Shkodër dhe formën që po kalojnë bardheblutë.

Vllaznia-Tirana – “Kuriozitet për ta parë këtë ndeshje. Këtë sezon janë përballur dy herë. Në të parën Tirana fitoi në Shkodër, fitore me personalitet. Ndeshja e dytë doli barazim. E shikoj që Tirana është më mirë moralisht dhe përsa i përket zhvillimit të ndeshjeve të fundit.”

Kundër një Vllaznie që në ndeshje e fundit ndaj Kuëksit luajti dobët. Në shtëpinë e saj e ka të vështirë të shfaq gjendje e saj. Çdo gjë është e hapur. Unë them që Tirana është shumë e kujdesshme. Barazimi me Partizani i shkonte asaj. Barazimi është normal ndaj një kundërshtari si Vllaznia.