Atletico Madrid ka arritur marrëveshje me Juventusin për huazimin e sulmuesit Moise Kean.23-vjeçari do të transferohet në kryeqytetin spanjoll në një marrëveshje të drejtpërdrejtë huazimi deri në fund të sezonit 2023-24 për një tarifë të raportuar prej 500,000 euro.

Sipas ekspertit të transferimeve Fabrizio Romano, nuk do të ketë një opsion për të blerë klauzolën e përfshirë në marrëveshje.

Pritet që Kean të udhëtojë për në Madrid brenda dy ditëve të ardhshme, kështu që testet mjekësore mund të bëhen fillimin e javës së ardhshme.

Megjithëse një titullar i rregullt për Juventusin nën drejtimin e Massimiliano Allegrit gjatë vjeshtës, Kean ka vuajtur nga një dëmtim në këmbë në muajt e fundit dhe nuk është paraqitur për Bianconerët që nga fillimi i dhjetorit.

Sipas raporteve të fundit, pjesë e gatishmërisë së Juventusit për të lejuar që Kean të largohet si huazim është shfaqja dhe paraqitjet e talentit 18-vjeçar Kenan Yildiz.

Kean ende synon një vend në skuadrën e Italisë të Luciano Spallettit për Euro 2024 në Gjermani këtë verë, kështu minutat te Atletico Madrid mund ta ndihmojnë që të arrijë këtë gjë. /Telegrafi/