Kupa e Kombeve të Afrikës ka qenë gjithmonë një ngjarje “e pakëndshme” nëse shikohet nga këndvështrimi i futbollit evropian, duke mbërritur pak a shumë gjithmonë (përjashtimet nga ky këndvështrim mund të numërohen me gishtat e njërës dorë) në dimër dhe prandaj në mes të sezonit sportiv të Kontinentit të Vjetër, duke lene vendet nordike mënjanë.

Dhe ky konkurs, edhe për shkak të distancës nga Europa, është parë gjithmonë si një koleksion historish të çuditshme, kurioze dhe të veçanta. Pak a shumë si arsyet pas dy thirrjeve të humbura në Guinea të vendosura nga trajneri Kaba Diawara, i cili në vend të kësaj thirri objektivin e AC Milan, Guirassy.

Asnjë thirrje për (luhet në Bregun e Fildishtë nga 13 janari deri më 11 shkurt 2024) për Ibrahima Cissé (29 vjeç), mesfushor i Uralit në Rusi, dhe për Morlaye Sylla (25), qe luan për ekipin portugez ‘Arouca .

Per te parin, telefonata e humbur ishte për shkak të ankesave publike dhe kritikave të trajnerit në profilin e tij në Snapchat. Por arsyeja e mungesës për të dytin është më kurioze: trajneri do ta kishte përjashtuar pasi u akuzua nga lojtari se kishte vjedhur fanellën e Vinicius Junior, të cilën futbollisti e kishte shkëmbyer në fund të një ndeshjeje miqësore të luajtur verën e kaluar kundër Brazilit…/telesport/