Skuadra e Major League Soccer (MLS) CF Montreal thuhet se është e prirur për të marrë sulmuesin e Real Madridit, Eden Hazard.

Hazard, 32 vjeç, ka zhgënjyer në Spanjë që kur iu bashkua Los Blancos nga Chelsea për një shumë prej 140 milionë euro në vitin 2019. Për shkak të një sërë dëmtimesh, fituesi i Topit të Argjendtë të Kupës së Botës 2018 është kthyer në një lojtar stoli te gjigantët e La Liga-s.

Pavarësisht se ngriti shtatë trofe gjatë kohës së tij në Real Madrid, belgu ka qenë mjaft i dobët me paraqitjet e tij në fushë për klubin. Ai ka shënuar vetëm shtatë gola dhe ka dhënë 12 asiste në 76 ndeshje deri më tani në katër vjet.

Sipas MARCA, Montreali ka shprehur një interes për të joshur Hazard larg Madridit në të ardhmen e afërt. Megjithatë, pala kanadeze ende nuk ka paraqitur një ofertë zyrtare për të marrë ish-yllin e Chelsea-t.

Hazard, nga ana tjetër, është i vendosur ta çojë deri në fund kontratën e tij me Real Madridin, e cila do të skadojë në qershor 2024. Presidenti i Los Blancos, Florentino Perez, nga ana tjetër, është i vendosur ta largojë dy herë fituesin e Premier League.

Perez, i cili shpesh e ka shprehur zhgënjimin e tij me Hazard, thuhet se po kërkon të çlirohet nga rroga prej 23 milionë eurosh në sezon e belgut. Ai synon të fitojë para nga sulmuesi për t’i investuar më pas në merkato.

Ndërkohë, Newcastle United është gjithashtu i interesuar për nënshkrimin e Hazard përpara sezonit të ardhshëm, sipas Fichajes. Ata janë të prirur të shtojnë lojtarë me përvojë në radhët e tyre për t’u përgatitur për edicionin e ardhshëm të Champions League.