Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta kurrë nuk ka pasur frikë të bëjë një deklaratë, dhe dy mandatet e tij deri më tani janë rrotulluar rreth nënshkrimeve të yjeve si Ronaldinho, Thierry Henry dhe Zlatan Ibrahimovic në periudhën e tij të parë dhe Robert Lewandowski në të dytën. Ai tashmë po planifikon grabitjen e tij të ardhshme të madhe.

Se si ai po shkon drejt mbledhjes së fondeve për këtë ende nuk është bërë e qartë. Por si gazeta Sport ashtu edhe Mundo Deportivo kanë raportuar se qëllimi kryesor i Laportës për verën e vitit 2025 është të sjellë yllin e Manchester City, Erling Haaland.Gjiganti norvegjez u fol nga Xavi Hernandez në fillim të vitit 2022 përpara se të bashkohej me Cityn dhe ka një ndjenjë që ai mund të jetë i disponueshëm.

Haaland kurrë nuk e ka fshehur dëshirën e tij për të luajtur në Spanjë dhe Diario AS pretendon se pavarësisht ardhjes së afërt të Kylian Mbappe, ai ende mund ta shohë veten duke luajtur për Real Madridin. Megjithatë, Barcelona dhe Laporta do t’i ofrojnë Haalandit mundësinë për të krijuar një rivalitet midis dy sulmuesve më të mirë në botë.

Në vitin 2025, Haaland do të ketë kaluar tre sezone në City, dhe kjo është gjithashtu vera që skadon marrëveshja e Pep Guardiolës – nëse ai largohet, atëherë kjo mund të pakësojë tërheqjen për të luajtur për Cityn.

Në këtë pikë, të ardhurat duhet të ishin rritur për Barcelonën, duke u rikthyer në Camp Nou. Barcelona ka besim te Lewandowski për sezonin e ardhshëm, dhe ata gjithashtu kanë besim te Vitor Roque dhe Marc Guiu për të vazhduar zhvillimin e tyre, por ka një marrëveshje që një emër ylli mund të nevojitet për sezonin e ardhshëm për të udhëhequr linjën.

Kjo përkundër faktit se Lewandowski ka një klauzolë në kontratën e tij e cila do të rinovojë marrëveshjen e tij për një sezon të mëtejshëm nëse ai luan në 50% të ndeshjeve të Barcelonës në 2024/25.

Krahas kësaj, Laporta ndan një marrëdhënie të shkëlqyer me agjenten e Haaland, Rafaela Pimenta, e cila ka thënë në të kaluarën se do të shkojë në vdekje me të. Laporta fitoi zgjedhjet e tij të para pasi premtoi nënshkrimin e David Beckham dhe përpara zgjedhjeve të tjera në vitin 2026, duket se ai do të mbështetet sërish te nënshkrimet, me Haaland në mendjen e tij këtë herë. /Telegrafi/