Vllaznia e atletikes nuk ka nder mend te ndalet ne “rrembimin” e trofeve te ketij sporti. Diten e shtune ajo ka arritur te fitoje edhe Kupen e Shqiperise se ketij viti dhe si rrjedhoje shtohet edhe numri i trofeve qe ajo koleksionon ne muzeun e saj.

Garat jane zhvilluar ne Elbasan dhe jane shoqeruar serish me nje dominim te atleteve kuqeblu. Ndonese ne keto gara ka munguar i mirenjohuri Franko Burraj, serish kjo mungese nuk eshte ndier sepse Vllaznia nuk e ka vene per asnje moment ne dyshim vendin e pare dhe fitoren e Kupes se Shqiperise teksa ka grumbulluar 215 pike ne fund te aktivitetit.

Ne kete menyre, Vllaznia ka koleksionuar sot trofeun e 28-te te Kupes se Shqiperise dhe ajo çka eshte me interesantja e sotmja ka qene e 16-ta rradhazi dhe kjo padyshim qe tregon me se miri sepse per gati dy dekada atletika shqiptare flet vetem “shkodranshe”.

Nje merite kjo e padiskutueshme e te gjithe sportisteve, por ne veçanti e kryetrajnerit Albert Marashi, por edhe stafit te tij te trajnereve te perbere nga Bruno Rrotani, Dorian Tafa dhe Jetmir Jahaj./www.shkodrasport.com/


Rezultatet teknike:


100 metra

Endri Rakaj- vendi 1-re me rezultatin 10”99

110 metra/pengesa
Durjon Idrizaj – vendi 1-te me rezultatin 14”90
Ravoi Rama – vendi 3-te me rezultatin 15”60

400 metra/pengesa
Sidrit Kopliku – vendi 1-re me rezultatin rez 59”90

200 metra
Durjon Idrizaj – vendi 2-te me rezultatin 22”60

400 metra
Genald Selhanej – vendi 3-te me rezultatin 51.60


Kercim se gjati

Endri Rakaj – vendi 1-re me rezultatin 7.30 metra
Muhamet Çangeli – 2-te me rezultatin 7.27 metra
Kolindo Kiri – 3-te me rezultatin 6.67 metra


Kercim trehapesh

Kolindo Kiri – vendi 1-re me rezultatin 14.88 metra
Muhamet Çangeli -vendi i 2-te me rezultatin 14.84 metra
Mario Cepi – vendi 3-te me rezultatin 12.70 metra

Kercim se larti
Glenis Haxhiaj – vendi 1-re me rezultatin 1.95 metra

Kercim se gjati (Femra)
Erisa Rrasa – vendi 1 me rezultatin 5.67 metra

Kercim trehapesh ( Femra)
Erisa Rrasa – vendi 1-re me rezultatin 12 metra

Sportisti me i mire i aktivitetit u shpall Endri Rakaj ne garen e kercimit se gjati me 987 pike okimpike.