Entuziazëm i madh te Napoli për punësimin e një prej trajnerëve më të mëdhenj dhe më të suksesshëm në treg, Antonio Conte. Në margjinat e një ngjarjeje “Caivano’s Spring”, presidenti i rajonit të Campania, Vincenzo De Luca, tha fjalën e tij për punësimin e Antonio Contes nga Napoli:

“Ardhja e Contes është një lajm i mirë. Natyrisht do t’i paralajmëroja fansat, të gjithë ne nuk duhet të presim mrekulli nesër në mëngjes. Rruga sportive e Napolit duhet të rindërtohet në një farë mënyre dhe unë besoj se Conte është personi i duhur. Ai është një njeri me temperament, një luftëtar.

Pastaj, të paktën nga pikëpamja e filozofisë sime të vogël sportive, ai është gjithashtu i aftë të bëjë ‘catenaccio’, gjë që më pëlqen shumë, siç e dini. Futbolli holandez imagjinativ është i bukur. Më duhet të them se nga ky këndvështrim, Napoli i sezonit të titullit ishte ekip fantastik, vërtet në nivelin e Brazilit më të mirë dhe Holandës së Van Bastenit. Por, ato janë përjashtime. Përgjithësisht, në kampionate duhet të dini edhe të ngrini llogore. Nga ky këndvështrim, Conte më duket i çmueshëm”.

Vlen të përmendet edhe reagimi social i gazetarit të “Rai”, Enrico Varriale, i cili thumbon Juventusin: “Këtu janë firmat e një operacioni perfekt. De Laurentiis ka zgjedhur njeriun e duhur për ta ringritur Napolin. Mjafton të shikoni reagimet në rrjetet sociale, tifozët napolitanë janë euforikë, të tjerët të emocionuar, sidomos tifozët e Juventusit. Më pas do të flasë fusha, ku Conte ka qenë gjithmonë në krye”.

Gigi D’Alessio është gjithashtu i kënaqur me ardhjen e Contes. Kantautori napolitan tregon: “E dija tashmë për Conten te Napoli. Massimiliano Allegri ma tha këtë disa kohë më parë. Allegri më kontaktoi për biletat e koncertit tim në Napoli dhe me atë rast e pyeta nëse dinte ndonjë informacion për trajnerin e ri të Napolit. Ai më zbuloi se do të ishte patjetër Antonio Conte”./telesport/