Florent Hasani ka zbuluar diferencat mes futbollit në Rumani dhe atij shqiptar pas transferimit nga Tirana te Rapid Bucurest.

Ish-sulmuesi bardhebluve tregon nivelin dukshëm më të lartë që ka gjetur atjë duke evidentuar kushtet cilësore ku punohet, numrin e lartë të tifozëve në stadium si dhe pagat e shëndetshme.

“Në Rumani liga është nivel më i lartë. Ekipi im lufton për titull, kemi një formulë me Play-Off, është në dorën tonë. Këtu kushtet janë më lart, akademia, fushat e stërvitjes. Kosova dhe Shqipëria duan ende kohë dhe investim.

Stadiumet dhe shikueshmëria është më e lartë, ka shumë tifozë në stadiume. Jemi 4-5 orë në kompleks, ka më intensitet në stërvitje dhe më të gjata. Ka shumë trajner italian dhe punohet taktikisht në çdo repart. Llogaritë bankare? Ndryshojnë për mirë, raporti është 1 me 5 (qesh)”, tha Hasani për Ora Sport.