Drejtori sportiv i Bayern Munichut, Christoph Freund, ka bërë të qartë se është përjashtuar përfundimisht mundësia e nënshkrimit të Joao Palhinha, mesfushorit portugez të Fulham. Ky rezultat shënon mbylljen e një kapitulli që ishte gati të realizohej gjatë merkatos së kaluar të verës, kur negociatat mes dy klubeve u ngadalësuan nga mungesa e kohës. Lojtari madje kishte udhëtuar në Bavari në përpjekje për të vulosur transferimin e tij.

Situata sqarohet nga deklaratat e Freundit në një konferencë të fundit për shtyp, ku zbuloi arsyet e këtij vendimi. “Synimi ynë ishte që të kishim Palhinha verën e kaluar, por në këtë afat kalimtar, prioriteti ynë ishte të përforconim linjën tonë mbrojtëse. Besojmë se me paraqitjen e Aleksandër Pavlovicit, ne tashmë kemi një alternativë solide të brendshme në atë pozicion”, shpjegoi drejtori sportiv i Bayernit.

Këto fjalë nga Freund e bëjnë të qartë se Bayern Munich ka zgjedhur të konsolidojë mbrojtjen e tij në vend që të ndjekë sërish Joao Palhinhan si nënshkrim. Besimi te Pavlovic, i cili ka dëshmuar vlerën e tij në atë pozicion, duket se ka qenë vendimtar në këtë vendim.

Për më tepër, deklaratat e Christoph Freund hapin derën e një mundësie të re për Joao Palhinha. Barcelona, ​​e cila ka monitoruar nga afër performancën e mesfushorit portugez, tani mund të ketë frerë të lirë për të përfunduar nënshkrimin e tij. Kjo lëvizje mund të nxitet nga preferenca e fortë që Deco, ish-lojtari i Barcelonës dhe tani drejtor sportiv cule, ka për talentin e Palhinhas.

Deco ka shprehur admirimin e tij për lojën e Joao Palhinhas në disa raste, duke e konsideruar atë një lojtar me potencial të madh dhe aftësi për të forcuar mesfushën e Barcelonës.

Mundësia për t’iu bashkuar klubit katalanas mund të jetë një nxitje për futbollistin portugez, i cili padyshim që do të ishte i lumtur t’i bashkohej një ekipi të nivelit të Barcelonës dhe të kishte mbështetjen e një legjende si Deco. /Telegrafi/