I jashtëzakonshëm në kampionat, thuajse i padukshëm kur bëhet fjalë për Kupat. Shifrat e Erling Haaland, yllit të Manchester Cityt, pothuajse kanë filluar të jenë një rastësi. Sulmuesi norvegjez ka zhgënjyer në finalen e FA Cup, të cilën Qytetarët e humbën përballë kushërinjve të tyre United, duke nxitur një statistikë negative që e ka parë si protagonist që kur iu bashkua projektit të kampionëve anglezë.

Në fakt, në gjashtë finalet e luajtura me Manchester Cityn, 23-vjeçari i lindur në Leeds nuk ka shënuar asnjëherë gol. Akoma më keq po të kemi parasysh edhe gjysmëfinalet e luajtura: kjo na sjell gjithsej 9 ndeshje të luajtura pa asnjë gol.

Duke u ndalur në nëntë ndeshjet ‘ofenduese’, shohim sesi ish-lojtari i Salzburgut nuk ka dhënë asnjë asistim. Tifozët italianë e kujtojnë atë si anonim, më e pakta që mund të thuhet, nga finalja e Champions League e fituar kundër Interit në sezonin 2022-2023 (në të njëjtin vit ai dështoi si në ndeshjen e Community Shield që Guardiola humbi kundër Liverpolit dhe në ndeshjen e FA Cup me triumfin e Cityt. kundër Manchester United).

Pas përfundimit të sezonit, ish-lojtari i Salzburgut dhe Borussia Dortmundit nuk ka festuar as në Superkupën e Europës ndaj Sevillas që Citizens e fituan me penallti dhe as në Community Shield ku Arsenali triumfoi me penallti. Deri në finalen e Ëembley të shtunën, me Haaland pa gol dhe të shënjestruar në rrjetet sociale.