Një mori çmimesh në Dubai për Manchester City-n, i cili dominoi Globe Soccer Awards 2023, në evenimentin që erdhi për shikuesit në ekranin e RTSH Sport. Çmime për ekipin më të mirë dhe më pas për Haaland (futbollisti më i mirë), Guardiola (trajneri më i mirë), Ederson (portieri më i mirë), Rodri (mesfushori më i mirë) dhe Khaldoon Al-Mubarak (presidenti më i mirë). Tris pastaj për Cristiano Ronaldon dhe kënaqësi për juventinin dhe ish-napolitanin Giuntoli (drejtori më i mirë sportiv), lojtari i AC Milan, Leao dhe Roma (për përmbajtjen më të mirë dixhitale).


Globe Soccer Awards 2023: të gjithë fituesit e çmimeve në Dubai:

Lojtari më i mirë: Erving Haaland (Manchester City)

Lojtari më i dashur nga fansat: Cristiano Ronaldo (Al-Nassr)

Presidenti më i mirë: Khaldoon Al-Mubarak (Manchester City)

Çmimi i karrierës për futbollistin aktiv: Casemiro (Manchester United)

Trajneri më i mirë: Pep Guardiola (Manchester City)

‘Çmimi Maradona’ (shënuesi më i mirë): Cristiano Ronaldo (Al-Nassr)

Futbollisti më i mirë në Lindjen e Mesme: Cristiano Ronaldo (Al-Nassr)

Skuadra më e mirë: Manchester City

Çmimi i karrierës për trajner: Lionel Scaloni (trajneri i Argjentinës)

Çmimit i karrierës për ish-lojtarin: John Terry (43-vjeçari ish-mbrojtës anglez, flamuri i Chelsea)

Skuadra më e mirë e femrave: Barcelona

Mesfushori më i mirë: Rodri (Manchester City)

Portieri më i mirë: Ederson (Manchester City)

Drejtori më i mirë sportiv: Cristiano Giuntoli (Napoli/Juve)

Agjenti më i mirë: Jorge Mendes

Skuadra më e mirë në Lindjen e Mesme: Al Ahly Sc (Egjipt)

Futbollistja më e mirë: Aitana Bonmati (Barcelona)

Talenti më i mirë në zhvillim: Jude Bellingham (Borussia Dortmund/Real Madrid)

Përmbajtja dixhitale e klubit më të mirë: Roma

Përmbajtja dixhitale e futbollistit më të mirë: Leao (Milano)