Mançester Junajtid mund të ketë pranuar se ka ardhur koha për të hequr dorë nga kapiteni Harry Maguire, me një huazim te West Ham që thuhet se është në tryezë per te negociuar kete transferim…

West Ham dëshiron që një qendërmbrojtës me përvojë të bashkohet në afatin kalimtar të janarit dhe e ka identifikuar Maguire si një objektiv huazimi, sipas Mirror. Man Utd është gati të lërë Maguire të largohet për një “humbje të konsiderueshme” për 80 milion sterlina që ata shpenzuan për të në 2019 dhe ata mund ta huazojnë mbrojtësin tani përpara se ta shesin atë gjatë verës.

West Ham po përgatitet për largimin e Craig Dawson dhe Maguire i përshtatet kritereve të tyre për një zëvendësim të mundshëm. Shfaqja e fundit e mbrojtësit të majtë Luke Shaw si një opsion i mundshëm plotësimi në qendërmbrojtës ka gërryer më tej nevojën e Erik ten Hag për futbollistin anglez këtë sezon.

Edhe pse ai ka pasur vështirësi në nivelin e klubit, trajneri i Anglisë, Gareth Southgate, ka qëndruar gjithmonë pas Maguire, duke e nisur atë në Kupën e Botës 2022, pavarësisht mungesës së minutave këtë sezon. Paraqitjet e tij kanë qenë gjithmonë të mira për Tre Luanët, por shfaqja e shkëlqyer e Maguire në Katar nuk e ka ndihmuar atë të kthehet titullar ekipin e Erik ten Hag.

Ten Hag ka zgjedhur të luajë mbrojtësin e majtë Luke Shaw në qendër të mbrojtjes së tij në javët e fundit dhe ka preferuar kombinimin e Raphael Varane dhe nënshkrimit të verës Lisandro Martinez. Kjo e ka vënë në dyshim të ardhmen e Maguire në Old Trafford me një transferim dimëror potencialisht në kartat.

Mbrojtësi i Manchester United, Rio Ferdinand dhe ish-mesfushori i Liverpool, Danny Murphy, i kanë kërkuar së fundmi Maguire që të gjejë një klub të ri, me këtë të fundit që thotë se një lëvizje te Newcastle United mund të ketë kuptim. Pavarësisht kohës së tij të vështirë në Old Trafford, unë mendoj se shumë njerëz do të pajtohen që Maguire do të ishte një aset për një ekip që luan në një sistem që i përshtatet atij./telesport/