Në Paris ka një dëshirë për të vazhduar kontratën e Luis Enrique, e cila skadon në vitin 2025. Megjithatë, ka nga ata që shpresojnë që Lucho të mos nënshkruajë. Është klubi i jetës së tij, Barcelona që e pa si protagonist si lojtar dhe si trajner, me kurorëzimin e trefishtë në vitin 2015.

Ideja që ngacmon drejtorin sportiv Deco dhe presidentin e tij Laporta, do të ishte të kishin një tjetër sezon me Xavi, i cili dukej i destinuar të largohej në fund të këtij sezoni, para se të ndryshonte mendje, dhe më pas të fokusohej në një tjetër simbol të futbollit të dalë në Barça. Mbetet për t’u kuptuar qëllimi i Luis Enrique.

Në Paris fitoi një kampionat, është në finalen e Kupës së Francës dhe në garë për Champions League. Ka shumë në lojë nga tani deri në fund të majit dhe drejtuesit e PSG-së me siguri do të shtyjnë që kontrata e tij të rinovohet.

Ai fitoi dhe bindi pa Messin dhe Neymar dhe me një Mbappe të lëkundur. Gjithçka e arritur me forcën e ideve të tij, që kanë përparësi ndaj çdo ambicie të individëve.