Simone Inzaghi ka bërë histori te Interi duke iu bashkuar një klubi ekskluziv trajnerësh që kanë gjetur sukses të rëndësishëm te Nerazzurrët.
Klubi milanez arriti fitoren e 25-të të sezonit të Serie A të hënën në mbrëmje, duke fituar një fitore 2-0 ndaj Empolit pas golave ​​të Federico Dimarco dhe Alexis Sanchez.

Klubi tani është vetëm 11 pikë larg nga sigurimi matematikor i Scudetoos së 20-të në histori, duke fituar yllin e dytë në fanellë.Inzaghi ka fituar lavdërime të shumta për punën e tij te Interi, duke e kthyer klubin në një klub që mund të konkurrojë me më të mirët në Ligën e Kampionëve, edhe nëse sezoni i tyre u ndërpre nga Atletico Madrid i Diego Simeones këtë sezon.

Inzaghi bën histori

Mediumi Tuttomercatoweb theksoi se si Inzaghi ka siguruar tani fitoren e tij të 100-të me Interin, duke iu bashkuar listës ekskluzive të trajnerëve që kanë arritur suksesin së bashku me Helenio Herrera (205 fitore në 366 ndeshje), Roberto Mancini (176 në 303), Giovanni Trapattoni (126 në 230) dhe Arpad Weisz (110 në 212).

Trajneri 47-vjeçar italian ka gjithashtu përqindjen më të mirë të fitoreve nga çdo trajner i Nerazzurrëve që kaloi më shumë se një vit në krye, duke fituar 66.67% të 150 ndeshjeve të tij në krye të ekipit. Antonio Conte dhe Jose Mourinho janë gjithashtu shumë prapa me një përqindje suksesi prej 62%. /Telegrafi/