Barcelona thuhet se është e hapur ndaj idesë që Mikayil Faye të largohet si huazim ose përgjithmonë gjatë verës.

Mbrojtësi 19-vjeçar iu bashkua Barçës vetëm verën e kaluar nga NK Kustosija, duke nënshkruar për katër vjet me marrëveshjen që përmban një klauzolë lirimi prej 400 milionë euro.

Faye është bërë një lojtar i rregullt në formacionin fillestar për Barca Atletic nën drejtimin e Rafa Marquez dhe madje ishte pjesë e ekipit të parë fundjavën e kaluar kundër Mallorcas.

Pasi ka fituar vetëm kohët e fundit thirrjen e tij të parë në Senegal, Barca tani thuhet se po shqyrton të ardhmen e të riut.

Duke pasur parasysh numrin e qendërmbrojtësve në ekipin e parë, katalanasit mund ta shesin atë përgjithmonë nëse vjen një ofertë e lartë.

Faye deri më tani ende nuk ka debutuar te skuadra e parë e Barcelonës, derisa për të interesim kanë shprehur disa skuadra angleze.

Barcelona e kishte transferuar 19-vjeçarin për 1,5 milionë euro, derisa tani synon që nga largimi i tij të përfitojë rreth 20 milionë. /Telegrafi/