LIN SHLLAKU Shqiptari i vetëm qe thirri Sheni ne përfaqësuese Evropës
(Perse nuk shkoi i pa fati)


Humbja e një futbollisti të kaq madh krijon gjithmonë boshllëk. Humbja një kapiteni legjende, e një njeriu që përket historisë të dhe një miku te pa harruar krijon një zbrazësi qe nuk përmbushet por qe shpërthen ne kujtime te dhimbshme.
Lin Shllaku lindi me 12 korrik 1938 në Shkodër ( Ishte djali i Kole Shllakut nga Palajt e Shllakut dhe nipi i Pjeter Nikes nga Megulla e Pultit)
Udhën e futbollit ka nisur ne Shkodër që kur ishte fëmijë  ku ne shkollën 11 janari e evidentoi si talent mësuesi shembullor Feti Dizdari, i cili ja pati rekomanduar  specialistit te mirënjohur  ish goladorit te gardës se vjetë shkodrane Ernest Helepianit. Pas përfundimit te 7 –vjeçares duke pare talentin  e tij  çunakun e ftoi ekipi i “Fermentimit” te duhanit, duke qenë se premtonte me shume   prej aty kaloj tek “Spartaku “ i Shkodrës. Ne vitin 1953 kur ishte 16 vjeç tekniku Helepiani e beri pjese te ekipit te rive, ndërsa me 1954 kaloi tek “Puna” e Shkodres.

Pas bashkimit te “Punës” dhe “ Dinamos” se Shkodres u rikrijua “Vllaznia” Me 1955 -56 luajti me “Vllazninë”. Lini    te “Puna”  gjeti dy ustallarë e  vjetër Muhamet Dibra dhe Preke Gjeloshi  shembulli i te cilëve e nxiti te futej me guxim  galerinë e madhe te futbollit shkodrane. Ne vitin 1957 u rekrutua nga” Partizani” dhe u vu nën urdhrat e Rexhep Spahiut . I ri  pak  bjerrtë  me shatat madje edhe azmatik , pas as një mik veç talentit, pasionit dhe shpirtit luftarak, hyri  me besim ne vetvete ne rreshtin e një  falange me emra  sugjistinues si  Drjadhisi, Papallopulli, Kraja. Resmja, Deda, Ndini, Jashari , Bespalla, Merja. Kur shkoi fillimisht te kuqtë tapeti  jeshil nuk kishte hapësire për te dhe  as kush se besonte se rekruti  ri shkodrane, do te nxirret ne rezerve gjeneralin e famshëm Gani Merja. Ylli  i Partizanit , “Vllaznisë” dhe “Kombëtares”    Sabah Bizi, kujton një detaj interesant.- Gani Merja  ishte  titullar i pa zëvendësueshëm  që nuk dinte se çfarë ishte stoli. Një  dite Ganiu i  thotë trajnerit ,-kam pak temperature dhe me lerë pushim. Merja pushoi me dëshirën e vet dhe si zëvendësues i tij  hyri Lini Shllaku.  prezantimi i djaloshit shkodrane  qe surprizues  aq sa trajneri dhe vete Merja u detyruan te pranoje se një ylle ri qe po lindte ishte me dobishëm se një qe po  perëndonte , prandaj kavaljeri e  pranoi sfidën dhe vari këpucët ne gozhdë . Lini Shllaku me pas gjithë; karrierën e tij brilante nga viti 1956-1971 e beri për të kuqtë e “Partizanit” si mesfushor i pa lodhur, mushkëria,  inteligjenca dhe bukatorja   gatimit te fjalës gol  tek te kuqet me yll.  Lin Shllaku ka qenë një prej  sinjorëve  më të spikatur të futbollit shqiptar me një karrierë spektakolare , ku në 15-të kampionate Kombëtare ai koleksionoi 7 tituj kampionë, 7 Kupa Republike. Mori Medalje argjendi në turnet ndërkombëtarë Lajpcig e Hanoi. Si kapiten legjendë udhëhoqi legjendën e kuqe ne fitoren e Kupes Ballkanike mes klubeve ne vitin 1970. Nga viti 1963-1970 ishte titullar dhe kapiten i talentuar kombëtares shqiptare i një plejade te shkëlqyer te vrare nga  izolimi dhe politikik i kohës.  Me ngjyrat kuqezi ka luajtur 13 ndeshje, maksimumin e ndeshjeve te luajtura nder ato mote. Lini ishte një mesfushor  i kompletuar, me përvojë me qëndrueshmëri, fuqi, teknikë, dhe të klasës,  i  konsideruar  si një nga mesfushorët më të mirë të gjeneratës së tij.  (gazermuesi i talentuar i mitraljerit  Pano).  Mentaliteti, vizioni i shkëlqyer, taktik  kontrolli i topit driblingu egoja për fitore  e bëri atë një anëtar kyç i “Partizanit” dhe Kombëtares të viteve  60-70-të. 
Ai ishte i njohur edhe për të shtëna e  fuqishme nga distanca  dhe fare pak  lojtarë,  ishin në gjendje për të replikuar me kalime  e gjata  dhe të fuqishme të tij   Edhe pse  ishte në thelb një punëtor, inteligjent, kreativ me aftësi dhe disipline te rrebët  teknike, ai shquhej edhe ne aspektin mbrojtës dhe ofensiv të lojës.  Shllaku zë vend qendrore mes kapitenëve te kobtares shqiptare te gjitha kohërave. Ne pranvere te vitit 1968 ne një ndeshje miqësore te luajtur mes kombëtares Anglisë dhe Evropës, trajner i ekipit te Evropës Helmut Shen e ftoi ne përfaqësuesen Evropës legjionari kuq e zi Lin Shllaku te cilin vete lavdiploti pas disfatës se Tirane e pati quajtur Kapiteni i madh. Për procedura burokratike- idelogjike bajate te kohës shqiptari vetëm që ju be një nderë i tille nuk mori dot pjesë. Pasi la futbollin e luajtur ka ushtruar funksionin zv/ Trajnerit te “ Partizanit” 1972-1973 ne vitet 1973-1974 ka drejtuar Besëlidhja Lezhës ne 1975-1976, përsëri rikthehet te “Partizani” ka drejtuar ekipin shpresa te Partizanit. 1987- 1990- ka  punuar si mësues edukimit fizik ne shkollën Skenderbej. Ne vitet 1999-1997 ka emigruar ne Greqi duke kryer punë krahu te rëndomta dhe te pa përshtatshme për moshën. Në 70 vjetorin e themelimit Klubi i Futbollit “Partizani”, Presidenti i Republikës i akordoi  titullin “Mjeshtër i Madh”, ndërkohë qe mbante titullin “Mjeshtër i Merituar” i Sportit Lin Shllaku nderoi jete me 9 gusht 2016 ne moshën 78 vjeçare pas një sëmundje te rende me mushkëri. Ne një ankete organizuar “Tirana Obsever” 22 qershor 2007 është futur ne top listën 100 lojtarëve me te mire shqiptare te gjitha kohërave. Ai dhe brezi i tij do të jenë gjithmonë një frymëzim për të brezat dhe ata që e duan futbollin. Nuk kam qene i pranishëm ne Shkodër dhe nuk e di se si është përcjellë nga mediat lokale lajmi i vdekjes se këtij personaliteti impozant që i dha krenari futbollit kombëtare.
Me vjen vërtet keq që as njeh re ne te gjallë te tij ky biri i madh i Shkodrës nuk u ftua ne as një studio televizive, as nuk ju akordua as një titull vlerësues nga qyteti i tij ku lindi.
E meritonte dhe  e dëshironte një vlerësim  nga Shkodra e  meritonte dhe  priste një vlerësim  krahina që mbante mbiemrin,  ne çeretfikatën e lindjes, ne  fanellën kuq e zi te nacionales , por edhe mendje dhe shpirt. . Do  duhen  shume  e shume ndoshta  që Shkodra   t’i dhuroje Kombëtares një kapiten te tillë . r. Çfarëdo   aktiviteti  përkujtimore qe të  bëjmë  sa do qe t’i thërrasim  e  sa do qe ta duartrokasim  Kapiteni i madh  nuk do na përgjigjet  as nuk do na buzëqeshi me kurrë. Rastësisht  këto ditë  pash një  dokumentare  të promovuar  vite me pare  ne Pallatin  Kulturës e tej e të mbushur ne Lushnje   ne kujtim  të Mjeshtrin të  shquar Roza Haxhiu
E ndoqa me shume  interes   dhe duke ju thëne me dashamirësi  ju lumtë gjithë ideatorëve realizuesve dhe kontributorëve.   Nga ana tjetër  më pushtoj një pesimizëm për  shurlltësinë mospërfillëse  shkodrane  për Shllakun e shume  shumë personalitete te futbollit  shkodrane  Ne shqiptaret  kujtohemi vone kur koha na i rrëmben thesaret. Linin këtu e kishim e nuk e thirrem:- t’i thoshim  faleminderit! Linin nuk e kemi këtu me mesin e frymoreve ai i përket historisë. Lum si ti Lin!
Prele Milani