Katër lojtarë të famshëm të Ligës Premier thuhet se po përballen me një pritje me ankth për të zbuluar nëse do të përfshihen në skuadrën e Anglisë për Kampionatin Evropian “Gjermani 2024”. Me Euro 2024 më pak se një muaj larg, vendet e përfshira kanë filluar të zbulojnë emrat e skuadrave të tyre për turneun.

Deri më tani, Gjermania mikpritëse, Franca dhe Holanda janë disa nga kombet e mëdha që kanë përzgjedhur skuadrat e tyre.Sot (e martë) pasdite, trajneri i Anglisë, Gareth Southgate do të emërojë skuadrën e tij të përkohshme përpara miqësoreve kundër Bosnje-Hercegovinës dhe Islandës.Përpara njoftimit, është pohuar se katër yje të Ligës Premier rrezikojnë të mbeten jashtë skuadrës.

Sipas Daily Mail, dyshja e Manchester Cityt, Jack Grealish dhe Kalvin Phillips, së bashku me yllin e Manchester United, Marcus Rashford dhe sulmuesin e Chelseat, Raheem Sterling janë lojtarët që po përballen me një pritje me ankth.

Grealish ka duruar një sezon të vështirë pasi regjistroi vetëm tre gola dhe tre asistime në 36 ndeshje në të gjitha garat.Shoku i skuadrës së Grealish në City , Phillips, u huazua te West Ham United në janar, por gjithashtu nuk bëri përshtypje as te londinezët.

Ndërkohë, ylli i Djajve të Kuq, Rashford, ka pasur një sezon nën nivel, pasi United luftoi për një përfundim zhgënjyes në vendin e tetë në Premier League. 26-vjeçari ka shënuar vetëm tetë gola dhe pesë asistime në 42 ndeshje.

Së fundmi, lojtari i Chelseat, Sterling, është lënë pas dore nga Cole Palmer në Stamford Bridge, pavarësisht një rikthimi të respektueshëm prej 10 golave ​​dhe tetë asistimeve.Palmer, së bashku me Phil Foden dhe Bukayo Saka janë të preferuarit e tifozëve të Anglisë për të mbështetur kapitenin Harry Kane në sulm.

Përveç lojtarëve të lartpërmendur, lojtarë si Jarrod Bowen, Anthony Gordon dhe Eberechi Eze shpresojnë se kanë bërë mjaftueshëm për të siguruar një vend në skuadrën e Southgate. /Telegrafi/