Ende gol, ne paraqitjen e tij numer 1000 si profesionist! Leo Messi serish ka ndezur skenen dhe e ka bere ashtu si di ai, duke thyer nje mallkim qe deri tani e kishte persekutuar, pasi kurre nuk kishte shenuar ne nje ndeshje me eliminim direkt pas grupeve ne nje edicion Boterori…

Në ndeshjen e sotme kundër Australisë, kapiteni i Argjentinës, Lionel Messi, ka qene vendimtar dhe pas ndeshjes komenton aksesin e Albiceleste në çerekfinalen e Katar 2022: “Ishte një ndeshje që po kontrollonim, mund të kishim fituar shumë më qartë dhe thjeshte, por përkundrazi e ndërlikuam jetën tonë.

Ishte një ndeshje shumë fizike dhe jam shumë i lumtur me këtë fitore që na çon një hap më tej. Duhet të qëndrojmë të bashkuar, jemi të kënaqur me atë që po transmetojmë te populli. Sot mora vesh që ishte ndeshja e 1000-të. Jetoj momentin, kënaqem me atë që po kalojmë dhe jam i lumtur që bëj edhe një hap, për të kaluar në çerekfinale”.

“Familja ime është gjithmonë e pranishme, fëmijët e mi sidomos sepse janë të rritur dhe kuptojnë gjithçka. Sot t’i shohësh nga brenda se si ndihen dhe si jetojnë është spektakolare. Ata janë të emocionuar dhe të lumtur”.

Lionel Messi për përballjen me Holandën në çerekfinale: “Do të kemi një ndeshje shumë të vështirë, mendoj se do të jetë shumë e vështirë, ata do të duan të heqin topin nga ne. Në këtë pikë Kupa e Botës po bëhet edhe më e ashpër”.

Edhe Rodrigo De Paul komentoi ndeshjen për kanalet zyrtare të Seleccion: “U ndjeva shumë mirë, po rritem fizikisht dhe po rifitoj besimin. Nëse mund t’i ndihmoj shokët e skuadrës, unë jam i lumtur. Topi që Dibu (pseudonimi i Emiliano Martinez) shpëtoi në fund ishte fantastik. Për të arritur gjëra të mëdha duhet një portier i madh dhe ne e kemi atë”.

I intervistuar në fund të ndeshjes pas fitores ndaj Australisë, sulmuesi argjentinas Julian Alvarez analizon hyrjen në çerekfinale të Katarit 2022, e cila mbërriti edhe falë një prej golave ​​të tij: “Gjithmonë përpiqem të shtyj lart, këtë herë ishte De Paul ishte shumë i mirë dhe për fat topi shkoi në portë.

Ndjej një entuziazëm të madh rreth këtij grupi nga të gjithë argjentinasit. E ndjejmë mbështetjen e tifozëve, në çdo stadium që shkojmë ka gjithnjë e më shumë dhe është shumë e rëndësishme për ne”.

Pas suksesit të arritur kundër Australisë dhe çerekfinales, Cristian Romero, qendërmbrojtësi i Argjentinës u shpreh kështu pas ndeshjes: “Një gëzim i jashtëzakonshëm. Në finale përfunduam në vuajtje falë kundërshtarit, por treguam karakter, lojë dhe personalitet. Jam i lumtur për këtë grup, çdo gjë mund të ndodhë, por ne tregojmë se gjithmonë japim maksimumin.

Duhet ta luajmë çdo ndeshje si një finale. Holanda do të jetë një kundërshtar shumë i vështirë, tani mund të shijojmë disa orë nga ajo që po ndodh. do të ndodhë, por më pas do të mendojmë se si të luajmë kundër tyre”. Ai vazhdoi duke shtuar: “Ne kemi një skuadër të re dhe do ta lëmë jetën tonë në fushë, pavarësisht se në cilën ditë luajmë: do të jemi të përgatitur”. Kjo është bërë e ditur nga profili në Twitter i kombëtares së Argjentinës./telesport/