Manchester United po përshtatet me jetën… pa Cristiano Ronaldo-n dhe nuk është se gjërat po shkojnë keq në Old Trafford pa portugezin. Në të vërtetë, skuadra e Ten Hag ka pasur një fillim të shkëlqyeshëm pas pushimit të detyruar për Kupën e Botës, duke grumbulluar një varg fitoresh që i kanë çuar ata në një pozicion të mirë në renditje dhe i lejuan të kalonin raundin kundër Evertonit në FA Cup.

Pra, lamtumirë CR7, pa shumë keqardhje. Në fund të fundit, është e pamohueshme që pesë herë fituesi i Topit të Artë ishte një prani e rëndë në dhomat e zhveshjes. Dhe jo vetëm për atë që ndodhi në fushë, kur portugezi ua nxirrte shpesh shokëve të skuadrës inatin kur nuk ia kalonin topin. Dikush si Ronaldo është gjithashtu një problem ekonomik.

Jo aq për peshën reale të kontratës së tij të madhe në arkat e një klubi, por për xhelozinë që shkaktojnë pagat e tij në dhomat e zhveshjes. Prandaj, për të shmangur probleme të mëtejshme në të ardhmen, Ten Hag ka menduar të vendosë një tavan për pagat.

Me atë që DailyMail ka përcaktuar tashmë…”rregullin e Ronaldos”, Manchester United do të përpiqet të vendosë një kufi të vërtetë pagash, duke u ofruar lojtarëve që do të jenë afër skadencës kontrata që përfshijnë më së shumti një pagë 200,000 £ në javë.

Në praktikë, mbi dhjetë milionë sterlina në sezon, shifra jo saktësisht të ulëta, por sigurisht më pak se 30 milionë eurot që mori Ronaldo. Por është më e lehtë për t’u thënë se sa për t’u bërë, sepse siç shpjegon The Sun, ky rregull i ri mund të krijojë më shumë se disa dhimbje koke për United. E para ka të bëjë me dy rinovime mjaft të komplikuar, si ata të David De Geas dhe atë të Marcus Rashford.

Portieri po diskuton me klubin për të zgjatur dhe tha se ishte pozitiv për këtë, por tani me këtë tavan të ri duhet të ulet paga vjetore, e cila është pothuajse dyfishi i parashikuar. Jo mënyra më e mirë për të arritur një marrëveshje.

Nga ana tjetër, Rashford ka një kontratë në tavan, por duke pasur parasysh se Paris Saint-Germain është gati t’i ofrojë atij… katërfishin kur të skadojë marrëveshja me United në vitin 2024, nuk duket e lehtë të bindet. Dhe kështu CR7 vazhdon të krijojë probleme për United… edhe tani që ai është larguar!/telesport/