Manchester United ka bërë një ofertë të re prej 77 milionë £ (rreth 90 milionë euro) për të nënshkruar mesfushorin e Barcelonas, Frenkie de Jong, sipas El Nacional.Holandezi ishte një pjesë integrale e skuadrës së Ajax që arriti në gjysmëfinalet e Champions League në sezonin 2018-19.

Këto paraqitje i siguruan atij një transferim në Camp Nou nga klubi i tij i fëmijërisë AFC Ajax për 86 milionë euro në korrik 2019.Mesfushori është bërë një lojtar i rëndësishëm për Blaugranat, duke shënuar 17 gola dhe duke dhënë 21 asiste në 210 paraqitje për klubin.

Sezonin e kaluar, ai luajti një rol vendimtar në fitimin e trofeve të parë të Barçës në tre vjet, duke i ndihmuar ata të fitojnë La Ligan dhe Superkupën e Spanjës.De Jong ka qenë një objektiv afatgjatë i Manchester United dhe duket se holandezi mund të nxirret në shitje nga klubi spanjoll.

Sipas raportit të lartpërmendur, kjo lëvizje do të ishte pjesë e një plani më të madh, të ideuar nga drejtori sportiv i Barçës, Deco, për të reduktuar problemet financiare të klubit.

Trajneri i United, Erik ten Hag, gjithashtu ka punuar me mesfushorin gjatë qëndrimit të tij në Ajax dhe që atëherë ka qenë një admirues i futbollistit.

Duket sikur ai thuhet se “dëshiron të ribashkohet me një nga futbollistët e tij të preferuar” dhe e ka bindur klubin që t’i paraqesë një ofertë prej 77 milionë sterlina presidentit të Barcelonas, Joan Laporta.

Me huazimin e Sofyan Amrabat që skadon në fund të sezonit dhe të ardhmen e Casemiro dhe Christian Eriksen të pasigurt në klub, Manchester United do të jetë i dëshpëruar për përforcime në mesfushë.

Nëse United arrin të përfundojë këtë transferim, ata potencialisht mund të kenë një treshe solide dhe të qëndrueshme në mesfushë me de Jong që do të luante në krah të kapitenit Bruno Fernandes dhe yllin e ri Kobbie Mainoo./telesport/