Gjermania ka siguruar kualifikimin në fazën tjetër të Euro 2024 pas dy fitoreve në grup, ku udhëheq me 6 pikë të plota. Një nga protagonistët e ekipit gjerman është portieri Manuel Neuer.

Portieri i Bayern Munich e ka pritur me entuziazëm atmosferën e shkëlqyer që tifozët gjermanë kanë krijuar për ekipin e tyre. Gjithsesi, ai nuk lejon shpëreqendrime dhe projektohet drejt qëllimeve të tij të radhës.

“Ne jemi të gjithë të lumtur në dhomën e zhveshjes dhe është mirë të shohësh tifozët entuziastë që na përkrah. Gjithsesi, rruga përpara është e gjatë dhe e vështirë. Duam ta marrim shumë seriozisht çdo kundërshtar”, tha Neuer.

“Jemi kualifikuar por kjo s’do të thotë asgjë, pasi ka ende shumë ndeshje. Ne duam të shkojmë deri në fund dhe me këtë grup mund t’ia dalim mbanë. Sa më shumë stërvitemi aq më të mirë bëhemi dhe rritet besimi”, tha Neuer.