Shanset janë rritur së fundmi që trajneri legjendar portugez, Jose Mourinho, të bëjë një rikthim të bujshëm në Ligën Premier.

Mourinho ka qenë pa punë që kur u shkarkua nga Roma në fillim të këtij viti dhe është lidhur rregullisht me një rikthim në kampionatin elitar anglez.

“The Special One” është dashuruar vazhdimisht nga klubet në Arabinë Saudite dhe thuhet se ka mbajtur bisedime ballë për ballë me skuadrën turke, Fenerbahce, në fillim të këtij muaji.

Mourinho tashmë e ka pranuar se dëshiron të gjejë një klub të ri përpara nisjes së sezonit 2024/25.

“Nuk jam në pushim, dua të punoj. Dua të punoj, por thjesht nuk dua të marr vendimin e gabuar. Më duhet të pres atë të duhurin, atë që më motivon. Por nëse do të mund të punoja nesër, do të punoja nesër”, ka thënë Mourinho për beIN SPORTS.

Tani, duket se Mourinho po i afrohet një rikthimi në Ligën Premier me një nga ish-skuadrat e tij, pasi shanset janë shtuar për një rikthim të bujshëm në Chelsea.

Skuadra londineze është në kërkim të një trajneri të ri pasi Mauricio Pochettino u largua nga klubi me pëlqim të ndërsjellë javën e kaluar dhe Mourinho tani ka kuotë 3/1 përmes SkyBet, nga 20/1 vetëm dy ditë më parë.

Trajneri i Leicester City, Enzo Maresca mbetet favorit për të zëvendësuar ‘Poch’, por mos u habitni kur shihni se shanset e Mourinhos vazhdojnë të bien.

Menaxheri i Ipswich, Kieran McKenna, gjithashtu besohet të jetë i lartë në listën e ngushtë të Todd Boehly, por Mourinho e ka kaluar atë duke u renditur favoriti i dytë për të marrë vendin e punës.

Trajneri i Sporting Lisbonës, Ruben Amorim është gjithashtu në listë, ndërsa Roberto De Zerbi dhe Thomas Frank mbeten më poshtë.

Mourinho fitoi Ligën Premier dhe Kupën e Ligës gjatë periudhës së tij të fundit në Stamford Bridge në vitin 2015, por marrëdhënia u përkeqësua vetëm një sezon më vonë.

Chelsea humbi nëntë nga 16 ndeshjet e tyre fillestare, gjë që çoi në largimin e tij me pëlqimin e ndërsjellë. /Telegrafi/