Ndeshjet e javes se 18-te te kampionatit te kategorise se dyte, i kane sjelle fat Pogradecit, skuadres se drejtuar nga trajneri shkodran Samuel Nikaj. Ajo ka fituar per vete dhe nderkohe rivali i saj kryesor- Luftetari, ka barazuar ne transferte ndaj Shkumbinit. Ne keto rrethana, liqenoret kane rimarre serish vendin e pare te renditjes pas disa javesh larg tij.

Ne ndeshjen e luajtur ne Pogradec, vendasit kane pritur ekipin e Laberise dhe fatin e ketij takimi e ka vendosur nje gol i shenuar shume shpejt, qe ne minuten e 2-te me ane te futbollistit Topllari. Me pas, pavaresisht perpjekjeve te te dy ekipeve nuk ka patur gola te tjere te shenuar.

Si rrjedhoje i gjithe takimi eshte mbyllur me fitoren e ngushte 1-0 ne favor te Pogradecit. Skuadra e shkodranit Samuel Nikaj me kete trepikesh eshte ngjitur ne kuoten e 42 pikeve dhe tashme eshte e para ne renditje.

Ajo ka perfituar nga barazimi 0-0 ne Peqin ne mes Shkumbinit vendas dhe Luftetarit. Me kete ndalese, gjirokastritet e drejtuar nga Edmond Dalipi kane tashme 41 pike dhe si rrjedhoje jane te detyruar te zbresin ne vendin e dyte te renditjes.

Gara pritet te jete shume e forte deri ne fund kur kane mbetur edhe 4 ndeshje deri ne fund te kampionatit dhe duket se gjithçka do te vendoset ne ndeshjen e planifikuar te luhet me 28 prill ne Gjirokaster ne mes Luftetarit dhe Pogradecit./www.shkodrasport.com/