Në një intervistë të dhënë së fundmi për kanalet zyrtare të klubit të Borussia Dortmund, sulmuesi “veteran” i “verdhezinjve”, Marco Reus komentoi largimin e tij në fund të këtij sezoni.

“Tifozët e bëjnë këtë klub të jashtëzakonshëm edhe më të jashtëzakonshëm. Borussia Dortmund është rritur jashtëzakonisht shumë në vitet e fundit, është bërë gjithashtu një markë ndërkombëtare dhe ka marrë njohje në të gjithë botën”, -tha fillimisht ai.

Më tej i pyetur se çfarë e bën këtë klub të veçantë, Reus u shpreh që janë njerëzit që punojnë dhe që e mbështetin, sipas tij janë shumë të ndershëm.

“Çfarë e bën të veçantë Dortmund-in? Njerëzit e tij! Ata janë të ndershëm dhe të drejtpërdrejtë dhe punojnë shumë. Nëse japim maksimumin, edhe ndeshjet e këqija do të na falin. Ata jetojnë në këtë qytet dhe në këtë klub”-shtoi ai.

Teksa në fund ai theksoi se tashmë është koha që të largohet dhe t’ua lërë radhën lojtarëve më të rinj.

“Mezi pres ndeshjen e fundit në shtëpi, ndeshja ime e fundit këtu! Le të shpresojmë që të mos bjerë shi. Stadiumi do të jetë plot. Mendoj se është e panevojshme të thuhet se do të ketë pak melankoli dhe trishtim, por ia dola që ta duroj mjaftueshëm dhe ne kemi ende një lojë të madhe në duart tona pas kësaj. Pas saj është koha për lamtumirë dhe t’ua lëmë stafetën lojtarëve më të rinj”-deklaroi ndër të tjera Reus.