Kampionati kombetar i boksit ka lene pas edhe ndeshjet gjysmefinale dhe tashme i ka mbetur rradha finaleve te dites se neserme te cilat do te percaktojne boksieret kampione te çdo peshe por edhe ekipin kampion te Shqiperise per vitin 2023.

Gara pritet te jete shume e forte ne mes Vllaznise qe ka shkuar ne finale me 7 boksiere dhe Tiranes qe ka nje boksier me shume- 8. Me shume mundesi fatet e titullit kampion do te vendosen ne kater perballjet direkte qe boksieret shkodrane do te kene me ato tiranas.

Nderkohe diten e sotme jane zhvilluar gjysmefinalet ne te cilat kane konkurruar edhe 5 boksiere te Vllaznise, nga te cilet vetem 2 kane fituar ndersa 3 te tjere jane mundur.

Kane rezultuar te suksesshem boksieri Rifat Bajrami i cili ne kategorine 48 kg ka fituar perballe boksierit Ardit Citaku (Tirana). Po ashtu, i mirenjohuri Nelson Hysa ka fituar ndaj Kristi Cungut te Tiranes ne ndeshjen e peshes +92 kg.

Nga ana tjeter, kane humbur Fiorald Xhemalaj ne kategorine 48 kg ndaj boksierit Mikel Frashalliu te Studentit, Asmir Skutina i kategorise 60 kg nuk arriti te fitoje perballe boksierit Kristian Koco te Flamurtarit dhe Flavio Meta i kategorise 80 kg perballe boksierit Alban Barmeta te Tiranes.

Ndeshjet finale te ketij kampionati do te zhvillohen neser ne oren 11.00 ne sallen sportive “Fahrije Hoti” te kryeqytetit dhe boksieret e Vllaznise pritet t’i mbeshtesin edhe nje numer i madh tifozesh shkodrane qe do te udhetojne enkas per te qene prane tyre, ne kete perpjekje per t’i sjelle Shkodres titullin e 25-te kampion./SHKODRA-SPORT.COM/