Ishin ne programet televizive shume ndeshje futbolli te shteteve europiane, por Luiza Gega 33 vjecarja dibrane me imponoi te perqendrohesha tek stacioni televiziv europian Rai 2 ku tramsmetohen çdo mbremje garat finale te kampionatit europian te atletikes.

Qe ne prezantim atletja shqiptare tregoi nje modesti me nje pershendetje me buzen ne gaz ku sapo u thirr emri i saj ne tribunen kryesore u duk dhe i vetmi flamur shqiptar qe e valviste nje djalosh energjik.

Qe nga starti e deri ne finish, Gega e udhehoqi garen me nje siguri te plote bile ne dy xhirot e fundit duke u shkeputur nga kundershtaret deri ne 20 metra.
Ajo preu finishin me kohen rekord 9’11″31

Çka eshte jo vetem rekord kombetar por edhe europian me nje kohe me te mire se gjashte sekonda nga rekordi i ruses Zaripova.

Bravo Luiza Gega dhe tranjerit te saj te perkushtuar Taulant Stermasi!