Partizani është fituesi i Superkupës së Shqipërisë, për herë të tretë në histori. Të kuqtë triumfuan minimalisht në finale ndaj Egnatias, në sfidën e zhvilluar në “Air Albania”.

Një gabim e portierit Alen Sherri, u shfrytëzua në maksimum nga Arinaldo Rrapaj në minutën e 37-të, i cili rrëmbeu topin dhe shënoi.

Egnatia tentoi të reagojë, duke krijuar raste të shumta, por pa sukses. Në minutën e 72-të, Fernando kishte mundësinë e artë për të barazuar, por Fernando dështoi nga penalltia, e cila u prit nga portieri Qirko.

Partizani fiton kështu trofeun e parë sezonal, ndaj rivalit direkt edhe për titullin kampion.