Hajduti shqiptar i emëruar si Alberto ka folur gjerë dhe gjatë për disa nga grabitjet që i janë bërë shtëpive të të famshmëve nga ai dhe grupi i tij prej 100 personave.

Thyerjet dhe grabitjet në shtëpitë e të famshmëve duket se po kthehen në një trend të rrezikshëm. Sergio Ramos dhe familja e tij ishin të fundit që e përjetuan këtë, por ata janë larg nga të vetmit.

Dhe tani mediat spanjolle kanë bërë të mundur që të dëgjojmë histori nga një nga hajdutët i cili ka përshkruar se si i ka kryer disa nga këto.

Benzema dhe Ronaldo në shënjestër të hajdutëve

Carlos Quilez, i cili intervistoi njeriun në fjalë në podcastin Sumario Abierto për gazetën spanjolle El Espanol, i referohet atij si Alberto.Temat e para të diskutimit janë incidentet që përfshijnë shtëpitë e Karim Benzema, Cristiano Ronaldo dhe Johan Cruyff.

“Ne e grabitëm Benzemën me rastin kur ai nuk na kapi. Ne gjithashtu tentuam vjedhjen në shtëpinë e Cristianos në Madeira, por plaçka nuk ishte joshëse”, ka thënë fillimisht Alberto.

Në vitin 2012, kriminelët kishin në shënjestër shtëpinë e Cruyffit, megjithëse ata hynë në rezidencën e tij fillimisht pa e kuptuar se ishte e tija. Mirëpo, sapo u futën brenda, vunë re fotot e tij me Dennis Bergkamp, ​​ndër të tjera, dhe atëherë e kuptuan.Ata arritën t’i vidhnin nga shtëpia e tij sende me vlerë që kapin vlerën e rreth 20,000 euro.

Asnjë grabitje për Messin

Kreu i bandës Shqipëri-Kosovë, i cili aktualisht është në arrati nga autoritetet, zbuloi gjithashtu se ai hodhi poshtë disa grabitje, madje duke përmendur një futbollist të veçantë që nuk e kishte synuar dhe nuk do ta bënte.Ai quhet Lionel Messi. Ai madje deklaroi se ai dhe të tjerët, kishin mundësi për ta bërë këtë.

“Kam ndaluar disa herë njerëz që donin të grabisnin shtëpinë e Messit, njerëz që më kërkonin, por nuk mund t’i ndaloj të gjithë… Këtë herë munda dhe jam shumë krenar për këtë”.Ai gjithashtu pranoi se ata mund të kishin vjedhur shtëpinë e prindërve të Messit.

“Jo shumë kohë më parë, gati një vit më parë, duket se kishte të tjerë që ofruan, megjithëse nuk ishte shtëpia e tij, ishte e prindërve të tij, familja e Messit”.

“Messi ishte në Paris në këtë moment. Shkova ta shoh sepse e njoh shumë mirë dhe e njoh shumë mirë zonën dhe nuk doja, për respekt për Messin, nuk e bëra sepse më intereson, pikë”, përfundoi hajduti shqiptar.

Alberto, siç quhet ai, thuhet se komandon më shumë se 100 persona që “varen prej tij ose kërkojnë lejen dhe informacionin e tij për të kryer disa vjedhje”.

Kjo është arsyeja pse ai ka njëfarë kapaciteti për të siguruar që grupet e tjera të mos kryejnë depërtime specifike, përfshirë ato që përfshijnë Messin. /Telegrafi/