Ndeshjen e pare kulifikuese te Vllaznise per turin e dyte te Liges se Kampioneve ndaj skuadres se Ukraines Vorskla Kharkiv, e luajtur nje jave me pare ne Loro Boriçi, pata rastin ta shoh ne ambjentet komode te gazetareve sportiv.

Me la vetem nje shije te hidhur pasi barazimi i skuadres ukrainase u arrit kur Vllaznia po bente hapin e sigurte per kualifikim qe ne ndeshje e pare. Megjithate ulargova nga stadiumi “Loro Boriçi” me bindjen se vajzat e Vllaznise do ishin fituese ne ndeshjen e dyte.

Dhe kjo ndodhi jo rastesisht, por fale nje pune kembengulese, me nje perkushtim duke filluar nga presidenti Lazer Matija, qe ka investuar pa kursim ne çdo drejtim, te trajnerit fjalepak e pune me bereqet Nikolin Leka, si dhe te vajzave shkodrane qe kane nje pasion dhe deshire jo thjesht per te luajtur, por te prirura per te demostruar nje futboll te kohes, gjithnje ne rritje nga ana taktiko-teknike, duke afruar spektatoret shkodrane, ku ne ndeshjen e pare ne “Loro Boriçi” une pash shume familjare dhe vajza te reja.

Keshtu Vllaznia kampione prej nje dekade ne kampionatin kombetar te futbollit ka fituar respektin jo te shkodraneve por edhe tifozerise se komunave e rrethinave te qytetit verior.

Kjo fitore e kualifikim ne 16-shen e kopentacioit me serioz te futbollit europian siç eshte Liga e Kampioneve, u arrit duke mos e zgjatur shume gezimin e vajzave te Ukraines kur menduan se barazimi do ti sjellte drejtim tjeter duelit per kualifikim ndoshta ne favor te tyre.

Por ne emer te gjithe ekipit Berisha dhuroi nje goditje spektakolare duke rikthyer ne “Loro Boriçi” ate atmosfere kur ekipi i Vllaznise per meshkuj shpallej kampion kombetar.

Nese ekipi kombetar i futbollit eshte mesuar te humbe ne minutat shtese, Vllaznia edhe pse e goditur ne pese minuatat e fundit psikologjikisht, nuk u mposht por dha nje leksion per te gjithe ekipet, edhe atekombetar, se vetem me nje loje kolektive dhe me shpirt gare fitorja nuk te tradheton.

Nuk marr persiper te portretizoj e votoj per kontributin e seciles futbolliste ne kete ndeshje, por episodi i pritjes se dy penalltive si ne takimin e pare dhe ate te dyte nga portierja Uilliams do te mbetet si nje relike.

Tashme ne pritje te shortit por pa harruar t’i kujtojme FSHF se duhet vene ne rend dite vazhdimesia e Vllaznise drejt nje rrugetimi te guximshem siç jane Kupat e EUROPES.

Nuk flet tashme vetem Vllaznia, por flet nje qytet me tradita nje shekullore ne futboll qe don te pasuroje historine e futbollit edhe me femrat.
NAMIK MEHMETI
Firenze 28.09.2022