Francisco Arriola, i lindur në Madrid në vitin 1984, ka një jetë që është larguar shumë nga futbolli. Pas studimeve në Drejtësi dhe Gazetari, dhe një periudhe misionarie në Kenia, ai themeloi një agjenci suksesi përfaqësimi artistësh, u angazhua si promovues koncertesh, dhe drejtoi burimet njerëzore për një kompani para se të drejtonte akademinë opozitare të Gardës Civile nga Malaga, që ka tani 3600 studentë, shkruan AS.

Por, aventura më e madhe e tij nisi kur një mik shqiptar e ftoi të vizitonte Shqipërinë. Në moshën 27-vjeçare, Paco, i guximshëm dhe kureshtar nga natyra, nuk hezitoi të largohet nga Spanja për të nisur një udhëtim në të panjohurën. Ai nuk e dinte se kthesa e këtij vendimi do t’i jepte jetës së tij një drejtim krejt të ri.

Shqipëria, një vend i vogël në bregun e Adriatikut, i solli Pacos shumë surpriza të këndshme. Ai shpejtësoi mësimin e gjuhës shqipe dhe u integrua mirë në dinamikën e këtij vendi, i cili i ofroi një partner, një martesë dhe një djalë. Në vitin 2011, ai vendosi të marrë pjesë në programin Masterchef, duke treguar pasionin e tij për gatimin dhe duke arritur sukses të madh në konkurrencë.

Javë pas javës, Paco fitoi zemrat e shqiptarëve me aftësitë e tij gatimore, duke u bërë një figurë e njohur në televizion me një ndjekje të lartë prej 87 për qind. Duke hapur restorante në Tiranë dhe më pas në Prishtinë, ai arriti të kultivojë suksesin e tij dhe të ndikojë pozitivisht në gastronominë lokale.

Një tifoz i zjarrtë i futbollit, udhëtar i rregullt dhe ndjekës i Real Madridit dhe Kombëtares Spanjolle, Paco nuk e humbi ndonjëherë pasionin për sportin.

“Unë jam spanjoll dhe do të mbështes Real Madridin dhe Kombëtaren time, por këtë herë do të mbështes Shqipërinë sepse ata kanë nevojë për më shumë mbështetje”, deklaroi ai para se të udhëtonte për të shikuar ndeshjen e rëndësishme në Dusseldorf, duke marrë me vete djalin e tij dhjetëvjeçar.

Paco Arriola, një aventurier i vërtetë, gjeti në Shqipëri jo vetëm një shtëpi të re, por edhe një kulturë dhe një vend i cili e frymëzoi atë dhe e bëri të ndihet si në shtëpi. /Telegrafi/