Pep Guardiola, kush tjetër? Trajneri i Manchester City u votua “trajneri më i mirë” i vitit 2023 nga IFFHS (Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit). Spanjolli, fitues i UEFA Champions League, Premier League, FIFA Botëror për Klube, Superkupë UEFA dhe FA Cup, shënoi 281 pikë dhe fitoi ndeshjen kundër Carlo Ancelotti, Luciano Spalletti dhe Simone Inzaghi.

Ky është çmimi i tretë IFFHS për Guardiolën, pas atyre në 2009 dhe 2011. Ai është i vetmi trajner që ka fituar 4 Kupa të Botës për Klube me 3 klube të ndryshme (FC Barcelona, ​​FC Bayern München dhe Manchester City) dhe vazhdon të shkruajë histori në librin e futbollit, pasi ka fituar 37 tituj në 14 vjet.

Pas tij, vetëm 5 pikë ndajnë 3 trajnerët italianë, Carlo Ancelotti (tashmë fitues i 3 çmimeve IFFHS, në 2007, 2014 dhe 2022), Luciano Spalletti dhe Simone Inzaghi. Fernando Diniz (i 5-ti) është i pari jo-evropian në renditje.

1 Pep Guardiola 281

2 Carlo Ancelotti 56

3 Luciano Spalletti 53

4 Simone Inzaghi 51

5 Fernando Diniz 33

6 Mikel Arteta 30

7 Xavi 26