Kohë të vështira për Karim Benzema në Arabinë Saudite.Humbja e rëndë ndaj Al Nassr-it të Cristiano Ronaldos e bëri edhe më të nxehtë klimën rreth sulmuesit francez që Al-Ittihad e mbulon me ar (rroga rreth 100 milionë euro në vit).

Paraqitjet e tij, të konsideruara jo të barabarta me të kaluarën dhe investimi i madh i klubit, i kanë kushtuar kritika të ashpra dhe madje edhe një pseudonim poshtërues nga ata që duhet të jenë tifozët e tij.

Ata sigurisht prisnin më shumë nga ish-sulmuesi i Real Madridit, i cili mbërriti me bujë te skuadra kampione në fuqi me bashkatdhetarin e tij Kante dhe Fabinho.

Por statistikat (9 gola në 15 ndeshje të kampionatit dhe 12 në 20 duke marrë parasysh të gjitha kompeticionet) dhe mbi të gjitha paraqitjet nuk kanë qenë në lartësinë e duhur për Al-Ittihad, që është edhe 22 pikë larg kreut të Saudi Pro League.

Mendoni vetëm për paraqitjen katastrofike në ndeshjen e Kupës së Botës për Klube kundër Al Ahly, e cila përfundoi keq. Një situatë që vetë Benzema ndoshta nuk do ta kishte pritur kurrë duke gjykuar nga ajo që ndodhi pas disfatës së fundit ndaj mikut të tij Cristiano.

Në fakt, sulmuesi ka vendosur të largohet përkohësisht nga Instagrami, edhe për shkak të disa kritikave të shumta që ka marrë. Edhe ai pseudonim, që ia kanë vënë ata që kanë dashur të tallin emrin e tij, ka qenë i padurueshëm për të.

Benzema e gjeti veten duke u quajtur “Ben-Hazima” që në arabisht përkthehet në një “bir i disfatës” që tregon shumë për vlerësimin që tifozët dhe mbështetësit, kundërshtarët dhe të tjerët, tani ndjejnë për të./telesport/