Një ditë para ndeshjes klasike të kombëtares kundër Holandës sot në mbrëmje në Amsterdam, trajneri i kombëtares, Hansi Flik, foli për kundërshtarët, vendimet për formacionin dhe gjendjen e skuadrës së tij. Një moment komik ndodhi gjatë konferencës për shtyp teksa celulari i Flikut nisi të binte pa pushim. Trajneri duke qeshur tha se: “Është Joshua Kimish, nuk e di nëse duhet të përgjigjem apo jo”. Kjo mjaftoi që në sallë të shpërthenin të qeshurat.

Cilat janë pritshmëritë për ndeshjen ndaj Holandës?

Ne shkojmë në çdo ndeshje për të fituar. Kemi respektin e nevojshëm. Holanda ka një skuadër që mund të luajë shumë mirë futboll dhe ka lojtarë të mëdhenj në radhët e saj. Loja është tregues për ne, por edhe skuadra jonë është cilësore. Duam të përpiqemi ta vëmë kundërshtarin nën presion dhe ta detyrojmë të bëjë gabime dhe të na ndjekë ne. Çdo fitore na jep më shumë besim, kjo është ajo që na duhet.

Si është gjendja e skuadrës?

Cilësia e skuadrës sonë është e lartë. Do të luajë Manuel Nojer, mund ta them këtë, dhe Antonio Rydiger gjithashtu. Është gjithmonë mirë të kesh një bosht qendror. Ne duhet të shikojmë gjithçka tjetër dhe do të dërgojmë një ekip të përgatitur mirë në fushë.

Është Tomas Myler lideri i ri?

Sigurisht, kur ai performon, ai gjithmonë servir. Është një lojtar që i jep shumë skuadrës brenda dhe jashtë fushës, gjë që është edhe një avantazh për proceset në ekip. Ai i mbështet të gjithë në fushë. Është dikush që i shërben ekipit dhe gjithashtu mund të jetë krahu i djathtë i ekipit tonë të trajnerëve Për mua nuk ka rëndësi mosha, ai do të luajë edhe kundër Holandës.

Po Musiala?

Ai është një lojtar që thjesht luan lirshëm. Është bukur ta shohësh. Jamal mund të luajë disa pozicione, kështu që lejimi i tij të luajë si numër gjashtë dhe ta nisë ndeshjen nga minuta e parë është gjithashtu një opsion. Nuk dua të angazhohem për detajet, do të doja të pres dhe të studioj mundësitë tona.

Tetë fitore në 8 ndeshje, e kishit menduar një start të tillë?

Nuk jam shumë i interesuar për këtë seri fitoresh. Vetëm kur mund të themi se kemi fituar tetë ndeshje radhazi në fund të dhjetorit, atëherë unë mund të jetoj me këtë, sepse të gjithë e dinë se çfarë do të thotë kjo. Tani e kemi ndeshjen e radhës para nesh, duam ta fitojmë atë, duhet të kemi ambicie. Unë shoh një zhvillim pozitiv në ekip.

Janë goditjet standarde një forcë e shtuar?

Ne patëm një ide kur nënshkruam me Mads Buttgereit. E kam pasur në radarin tim për një kohë të gjatë dhe jemi të kënaqur që ai është në ekip. Ai është ai që ka një qasje të mirë. Është gjithashtu mirë nëse trajneri nuk i shpjegon gjithmonë gjërat. Ai ka disa pika që janë shumë të përmbledhura dhe me të cilat lojtarët lidhen mirë. Është mirë të shohësh kur një plan po funksionon. Bilanci i qëllimeve standarde është mbresëlënës.