Presidenti i Lazios, Claudio Lotito, pretendon se tre kartonët e kuq në humbjen e tyre ndaj Milanit përfaqësonin ‘një humbje të detyruar’ që tregoi se FIGC ‘nuk është në gjendje të garantojë’ besueshmërinë, kështu që ai do të shtyjë për një ‘institucion të tretë’ për të gjykuar.

Lazio tashmë ishin tërbuar me gjyqtarin Marco Di Bello pas dy incidenteve të para, ku Mike Maignan u përplas me Taty Castellanos në zonën e penalltisë dhe Luca Pellegrini mori kartonin e dytë të verdhë.

Situata degjeneroi në minutat shtesë pas golit të Noah Okaforit, kur Adam Marusic u përjashtua me karton të kuq për mospajtim, më pas Matteo Guendouzi mori një karton të kuq shumë të lehtë për një kapje ndaj Christian Pulisic.

Trajneri Maurizio Sarri nuk doli pas ndeshjes për të folur për mediat më pas, kështu që vetëm Presidenti Lotito mbërriti aty për të sulmuar institucionin.

“Kur loja shkon kështu, duhet të ketë organizma të lënë mënjanë për të vlerësuar situatën”, ka thënë fillimisht Lotito për DAZN.

“Do të thotë se sistemi është i pabesueshëm dhe kur kjo të ndodhë, ne kemi nevojë për një nivel të tretë të institucioneve për t’i dhënë fund kësaj situate. Kur shkel ligjin, ka një institucion për të gjykuar”.

“Për mendimin tim, sot dolëm përtej vijës së kuqe. Ne shkuam përtej çdo kufiri të imagjinueshëm. Klubi do ta bëjë zërin e tij të dëgjohet në vendet e duhura për atë që panë të gjithë”.

“Nëse sistemi nuk është në gjendje të garantojë besueshmërinë e tij, atëherë duhet të shtrojmë disa pyetje. Zëri ynë do të dëgjohet edhe në institucione të tjera”.

Kjo vjen vetëm disa orë pasi Lotito kishte paralajmëruar se Lazio ishte prapa planit të Lega Serie A për të paditur FIGC dhe për të krijuar një divizion të shkëputur të stilit të Ligës Premier, kështu që ai ishte tashmë i prirur drejt refuzimit të autoritetit të tyre.

Asnjë ekip nuk kishte marrë tre kartonë të kuq në të njëjtën ndeshje të Serie A që nga Palermo në nëntor të vitit 2012 kundër Bolognës.

“Nuk e di kush është Di Bello apo nga vjen. Ka ardhur koha që Lega Serie A të krijojë një element të tretë jashtë sistemit”.

“Mendoj se sot ka munguar respektimi i rregullave dhe i meritave. Kjo ishte një humbje e detyruar. Një vdekje e paralajmëruar. Unë e di se në cilat institucione duhet të drejtohemi dhe me cilat mjete të ndërhyjmë”.

“Futbolli ka të bëjë me vlerat sportive: sot kësaj loje i mungonin krejtësisht vlerat sportive. Për këtë disfatë nuk flas me keqardhje, por me siguri të asaj që pashë dhe çfarë ndodhi”, përfundoi presidenti i Lazios. /Telegrafi/