Real Madridi është gati të rinovojë kontratën me mesfushorin veteran Toni Kroos. 34-vjeçari do të vazhdojë edhe një vit, pasi mendon sërish daljen në pension këtë sezon.

Maestro gjerman do të rikthehet në Santiago Bernabeu për sezonin e ardhshëm pas Euro 2024, pasi u rikthye edhe nga pensionimi i tij prej kombëtares së Gjermanisë.

Ai ka pohuar se dëshiron të tërhiqet në krye të lojës dhe nuk dëshiron të pensionohet duke ngrohur bankinën, dhe duket se ka marrë siguri të mjaftueshme nga Carlo Ancelotti se kështu do të jetë.

Sipas mediumit Relevo, Kroos do të rinovojë për një vit tjetër, pasi ka luajtur 38 herë këtë sezon dhe ka grumbulluar 2,407 minuta, me rreth një të katërtën e sezonit të mbetur.Ylli gjerman ndjen se është i rëndësishëm dhe vepron në një sistem që thekson virtytet e tij në fushën e lojës.

Kroos ka qenë ndoshta mesfushori më i mirë i Real Madridit këtë sezon së bashku me Federico Valverde, dhe prania e tij ka qenë e dukshme, dhe aq më tepër kur mungon.

Pasimi metronomik i Kroos vazhdon t’i lejojë Los Blancos të vendosin ritmin e lojërave sipas dëshirës së tyre, dhe siç qëndrojnë gjërat, ata nuk kanë asnjë lojtar tjetër të aftë për ta bërë këtë. /Telegrafi/