Me hat-trickun e tij në Dortmund, sulmuesi i Bayern-it, Harry Kane, bëri historinë e Bundesligës, dhe jo vetëm një herë. Harry Kane natyrisht refuzoi të lavdëronte veten pas paraqitjes së tij gala në ndeshjen më të mirë të Bundesligës në Dortmund.

“Unë mendoj se kjo ishte ndeshja jonë më e mirë këtë sezon. Po bëhet gjithnjë e më e mirë nga ndeshja në lojë,” – tha modesti i FC Bayern, Harry Kane thjesht në ESPN. Kështu e lavdëruan të tjerët.

Tashmë, më pak se tre muaj pas nënshkrimit të tij nga Tottenham Hotspur, Kane ka bërë historinë e Bundesligës, në Dortmund vendosi katër rekorde. Kane kalon Haaland, Lewandowski dhe Matishak.

SË PARI – Me tre golat e tij kundër Dortmund, Kane tani ka 20 pikë si golashënues (15 gola, pesë asistime) pas dhjetë paraqitjeve në Bundesligë. Ai shkatërroi rekordin e mëparshëm të ligës.

Që nga fillimi i regjistrimit të asistimeve në 1988/89, asnjë lojtar nuk ka grumbulluar pothuajse aq pikë golashënuesi në dhjetë paraqitjet e tij të para. Liderët e mëparshëm ishin lojtari i atëhershëm i Dortmund, Erling Haaland (2019/20: dhjetë gola, tre asistime) dhe ish-i i Werder Bremen, Diego (2006/07: pesë gola, tetë asistime) me 13 secili.

SË DYTI – 20 pikë golashënuesi pas dhjetë ditësh ndeshje të një sezoni – pavarësisht nëse ishin dhjetë ndeshjet e para të Bundesligës në karrierë – është një rekord i ri i Bundesligës (që kur u regjistruan asistimet në 1988/89). Ai i mëparshmi u mbajt nga Robert Lewandowski, i cili bëri 18 me fanellën e Bayernit në 2020/21.

SË TRETI – 15 gola pas dhjetë paraqitjeve në Bundesligë është gjithashtu një rekord i ri. Ai zëvendëson Klaus Matischak (FC Schalke 04), i cili shënoi 13 herë në dhjetë paraqitjet e tij të para në 1963/64, sezoni i parë i Bundesligës ndonjëherë.

SË KATËRTI – 15 gola pas dhjetë ndeshjeve këtë sezon është gjithashtu një rekord. Këtë e kishte arritur vetëm Gerd Müller në vitet 1968/69.