Inter Miami do të ishte i gatshëm t’i ofronte Lionel Messit aksione të klubit për ta bindur atë të kalojë në MLS verën e ardhshme, edhe nëse preferenca e lojtarit është të qëndrojë në Evropë të paktën deri në Copa America 2024 për të provuar të fitojë Ligën e Kampionëve. Herën e fundit. Aktualisht – edhe sipas burimeve pranë klubit – duket e vështirë për argjentinasin që të rinovojë marrëveshjen me PSG-në.

Në fakt, Messi ka mundësi të zgjasë edhe një vit kontratën me kampionët e Francës, por do të priste të paktën përgjigje konkrete për projektin për sezonin e ardhshëm. PSG nuk është ende në gjendje t’i tregojë lojtarit se kush do të jetë trajner apo si do të strukturohet skuadra, duke pasur parasysh se klubi do t’i kushtojë vëmendje edhe parametrave të Fair Play-t Financiar.

Ndërsa pasiguria rritet, sipas asaj që raporton The Independent, ende nuk është paraqitur asnjë propozim nga Barcelona, ​​për një rikthim të mundshëm të bujshëm. Së fundmi është shfaqur mundësia që “Pulce” të marrë një ofertë që do të përfshinte jo vetëm një pagë të konsiderueshme, por edhe një pjesë të të ardhurave nga uniformat e biletave dhe lojërave.

Messi aktualisht heziton të pranojë një ofertë nga përtej kufijve evropianë, pasi dëshira e tij do të ishte të fitonte një tjetër Ligë të Kampionëve për t’i shtuar palmareve të tij pas Kupës së Botës. PSG është ndoshta ai që ofron shanset më të mëdha në këtë kuptim, duke pasur parasysh se telashet që përfshijnë Barcelonën hedhin disa hije në të ardhmen e saj.

Megjithatë, shpjegon The Independent, nëse arrin deri në pikën ku nuk ka oferta të përshtatshme në Evropë, Inter Miami do të ishte gati të vendoste në pjatë një ofertë interesante. Franshiza në pronësi të David Beckham do t’i ofrojë Messit një aksion në klub për të bindur argjentinasin që të bashkohet me ekipin gjatë verës dhe të luajë në MLS.

Jorge Messi – babai dhe agjenti i futbollistit – ka pasur tashmë kontakte me MLS në të kaluarën për këtë çështje dhe ekziston një plan që parashikon që lojtari mund të jetë një figurë revolucionare në historinë e turneut, mbi të gjitha sepse ai mund të krijojë lidhje të reja me komunitetin e futbollit të Amerikës Latine në Shtetet e Bashkuara. Muajt ​​e ardhshëm do të sqarojnë skenarin dhe do të thonë edhe një herë më shumë për të ardhmen e Leos./telesport/