Armando Broja po shkëlqen këtë sezon në Premier League. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare ka shënuar gjashtë gola me Southampton, teksa luan në huazim nga Chelsea. Paraqitjet e fundit kanë bërë që edhe medie të mëdha të flasin për 20 vjeçarin shqiptar. “Planet Football” tregon se Broja është i duhuri për të thyer mallkimin e sulmuesve tgë Chelsea.

Nga Lukaku te Torres apo Shevchenko, në listë janë të gjithë yjet që me Blutë në epokën e Roman Abramovich nuk “kanë ndezur”. Është pikërisht Broja ai që shihet si i duhuri, me 20 vjeçarin që ka dalë nga akademia e londinezëve dhe ka kontratë me Chelsea deri në 2026.

“Armando Broja, një produkt i akademisë së famshme të Bluve, po shijon një sezon të ri te Southampton – duke bërë që disa tifozë të Chelseat të bëjnë thirrje që ai të kthehet për të sfiduar Lukakun dhe Timo Werner për një vend titullari në sulm.

Ai (Broja) bëri përshtypje gjatë ndeshjes së fundit të Southampton-it me Manchester Cityn, duke treguar aftësitë e tij në finale me një goditje të mirë, përpara se të shihte përpjekjen e tij në pozicion jashtë loje.

Por me siguri momenti i tij i spikatur i sezonit deri më tani erdhi në barazimin 1-1 të Saints kundër Manchester United në Old Trafford.

Skuadra e Ralph Hasenhuttl ka qenë në formë mbresëlënëse gjatë javëve të fundit dhe më shumë se sa e meritoi pikën e tyre të shtunën – me Broja dhe Che Adams që ofrojnë një kërcënim të vazhdueshëm për mbrojtjen e United.

Harry Maguire duroi turpërimin personal nga këmbët e Brojas. Kritikat ndaj mbrojtësit të Anglisë kanë qenë të menjëhershme, problemet e lëvizshmërisë së Maguire do të thotë se ai është një objektiv i shpeshtë për sulmuesit kundërshtarë.

Broja hezitoi kur prisnin që ai të gjuante, duke e lejuar Maguire të kthehej dhe të ndalte lojtarin përpara se të nxirrte topin për një goditje goli.

Por kjo nuk duhet ta zvogëlojë gatishmërinë e Brojës për ta çuar lojën një për një dhe potencialin e papërpunuar që bëri të tronditej një nga mbrojtësit me profil të lartë në Premier League.

As fakti që përballja e tyre krijoi një milion meme ‘no look’ në Twitter – performancat e Maguire në Angli tregojnë aftësinë e tij mbrojtëse që nuk ishte në gjendje të përballonte Brojën.

Forma e Brojës ka bërë që Southampton të shprehë dëshirën për ta bërë të përhershëm huazimin e sulmuesit në verë. Por sipas Football London, Arteta dhe Arsenali kanë në mendje 20-vjeçarin dhe janë të interesuar ta nënshkruajnë me të si zëvendësues të Pierre-Emerick Aubameyang.

Me siguri Chelsea duhet ta mbajë atë në Stamford Bridge dhe ta integrojë atë në 11-shen e tyre të parë?

Pasi u zhgënjye nga një numër dështimesh të profilit të lartë në sulm, nga të cilët Lukaku është thjesht i fundit, me siguri Tuchel mund të bënte shumë më keq sesa të ndërtonte sulmin e tij rreth Brojas së lëvizshëm dhe punëtor.

Është ai lloj qëndrimi që ka mbështetur suksesin e Chelseat në epokën Abramovich dhe prania e Broja në sulmin e tyre nga sezoni i ardhshëm mund të shtojë karburant në listën e trofeve në Stamford Bridge”, shkruhet për shqiptarin./newsport/